Financial Times-kommentár: Trump helyett Zelenszkij nevethet a végén
HVG
2026-06-24 09:21
Visszatér a lázadó tömb: Magyar Péter azért látta két év után vendégül a visegrádi négyeket, hogy a csoport visszaszerezze befolyását az EU-ban. A V4-ek akkor voltak a csúcson, amikor szembefordultak Angela Merkel volt német kancellár nyitottsorompó-politikájával.
Most, hogy ebben a kérdésben az ő keményvonalas álláspontjuk már igen közel van a politikai főáramlat véleményéhez, inkább a közös költségvetésre és a zöld átmenetre fókuszálnak, ideértve, hogy bajuk van a kvótakereskedelemmel. De a gödöllői találkozó politikai jelzést kívánt adni, illetve azt szolgálta, hogy megtalálják a közös pontokat.
Egy diplomata azt mondta, hogy olyan ez, mint az első randevú. Látniuk kell, hol vannak közös érdekek, hol tudnak együttműködni. Kipuhatolják, hogy mennyire képesek összehangolni törekvéseiket fontos szavazások előtt. Ilyen, hogy nem kérnek az illegális migrációból és óvatosan viszonyulnak az Unió bővítéséhez. Többen közülük nem sietnék el az ukrán csatlakozást.