Színt a szürkeségbe – Német párhuzamok
Demokrata
2026-06-24 09:18
Németországban a magyarországihoz hasonló két vélemény került be a politikai köztudatba, természetesen eltérésekkel.
Az első a Magyarországon is jelen lévő DM-hálózat tulajdonosáé, ő is két ciklusra korlátozná a választott politikusok hivatalban levőségét, azonban a választási ciklusok hosszát hat évre emelné. Meglátása szerint ez egyrészt hozzájárulna a politika folyamatos megújulásához az új generáció belépésével, másrészt a megemelt időtartamú ciklusok lehetőséget adnának a hatalomra kerülő pártnak vagy pártszövetségnek, hogy a tervezett reformjait végrehajtsa az esetleges korrekciókkal együtt. Ezt természetesen nem visszamenőleges hatállyal képzeli el, mint M. P. a lex Orbánnal.
A másik egy nagy felháborodást keltő kijelentés, amelyet az egyre jelentéktelenebbé váló SPD elnöke tett, lényege pedig az, hogy a bevándorlók színesítik az egyenszürke német társadalmat, amelyik eredendően „egyenbarna” (fasiszta, náci). Bärbel Bast, aki a kormányban a munka- és szociális ügyek minisztere, még a koalíciós partner, a CDU–CSU is elítélte. Ebben viszont leelőztük a németeket, a Konrád György által kitalált „Demokratikus Charta” hangoztatta, hasonlót sugalló „barna eső esik Magyarországon” 1993 óta már a feledés homályába merült, és nagyon jól van így!