Magzatkárosító oldószer került elő egy komáromi ipari park víztározójába
Origo
2026-06-24 10:10
Magzatkárosítóként besorolt N-metil-pirrolidont (NMP) mutattak ki egy komáromi ipari park víztározójából származó vízmintában. Az oldószer jelenlétéről a Greenpeace számolt be szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében.
A tájékoztatás szerint az Ébresztő, Komárom! civil csoport június elején kereste meg a szervezetet, miután a víztározóban és annak nádas részein több nagytestű haltetemet észleltek. A helyiek elmondása szerint a tározóból a víz magas vízállás esetén a Dunába kerülhet.
Az ipari park területén több, az akkumulátoriparhoz kapcsolódó üzem működik, köztük a JWH NMP-feldolgozó üzeme, az Enchem Hungary Kft. elektrolitgyára, valamint az SK On és az SK Battery akkumulátorgyára.
A mostani laborvizsgálat során az NMP mellett fluoridot, szerves karbonátokat, valamint kobaltot, lítiumot és nikkelt is vizsgáltak. A közlés szerint ezek koncentrációja nem haladta meg a vonatkozó határértékeket.
A Greenpeace bejelentést tett az ügyben, és a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivataltól az eset kivizsgálását kérte. A szervezet szerint annak megállapítása, hogy az NMP valamely ipari létesítményből kerülhetett-e a környezetbe, a hatóságok feladata.
Kilószámra merték ki a haltetemeket egy magyar patakból – védett fajok is érintettek