Debrecen polgármestere felháborodott a környezetet szennyező akkugyár miatt
Klubrádió
2026-06-24 08:39
Debrecen fideszes polgármestere azt kéri a hatóságtól, hogy vizsgálják meg a Semcorp akkuipari üzem környezethasználati engedélyének visszavonását, mert határértéken felüli szennyezést mutattak ki a felszín alatti vizekben.
Debrecen történetének egyik legnagyobb civil ellenállási hullámát váltotta ki a közelmúltban a város határába tervezett kínai akkumulátorgyárak – különösen a CATL és a Eve Power – építése. A helyi lakosok, környezetvédők és civil szervezetek hónapok óta tartó tüntetésekkel, feszült hangulatú közmeghallgatásokkal és jogi lépésekkel tiltakoznak a beruházások ellen. A demonstrálók elsősorban a hatalmas vízigény miatti környezeti katasztrófától, a termőföldek elvesztésétől, a talaj- és légszennyezéstől, valamint a külföldi vendégmunkások tömeges érkezésétől tartanak. A kormány és a városvezetés gazdasági áttörést és munkahelyteremtést ígért, a debreceni akkugyárellenes mozgalom az országos ökológiai és politikai viták gyújtópontjává vált. A fideszes kormány és a helyi városvezetés határozottan védelmébe vette a beruházásokat, a tiltakozásokat pedig politikai hangulatkeltésnek minősítette.
Papp László, a város polgármestere most mintha kissé másképpen látná a helyzetet: szerdán közzétett egy Facebook-videót, amelyben kemény szavakkal azt követelte a városi környezetvédelmi hatóságtól és a debreceni vagyonkezelőtől, hogy széles körű vizsgálatot folytassanak le mert, a Semcorp területén határértéken felüli szennyezést mutattak ki a felszín alatti vizekben, és vizsgálják meg ebben a cég felelősségét is. „Szükség esetén tiltsa el a Semcorpot a gyártási tevékenységétől, illetve vizsgálja meg a környezethasználati engedély visszavonásának a lehetőségét is” - idézte a Telex .
Ugyanakkor a polgármester azt is ígéri, nem állnak meg ott, hogy vizsgálatokat követelnek, feljelentést is tettek az ügyben.„Ez egyszerűen elfogadhatatlan!” – idézte a portál a Papp Lászlót, aki a közösségi médiában emlékeztetett arra is, hogy nem először merül fel a Semcorpnál a környezetvédelmi szabályszegés esete vagy gyanúja.
Márciusban oldószereket és más, ipari eredetű vegyi anyagokat találtak a Greenpeace és a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület közös mérésekor a debreceni Semcorp gyára melletti vízfolyásban. Februárban tűzoltóknak kellett kivonulniuk az üzemhez, miután egy fémillesztés elengedése miatt beindult az oltórendszer.
Az állami milliárdokkal megtámogatott gyár indulása sem volt zökkenőmentes: miután túllépték a határértéket a 2025-ös tesztüzem közben, fel kellett függeszteniük egy időre a működésüket.