Zalaegerszegen is vízkorlátozás lépett életbe
Magyar Hang
2026-06-24 10:14
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben!
Elsőfokú vízkorlátozás lépett életbe Zalaegerszegen, a városközpontban ingyenesen vizet osztanak – közölte közösségi oldalán szerdán a város polgármestere.
Balaicz Zoltán (Fidesz-KDNP) azt közölte: a rendkívüli hőség és az aszály miatt már 69 zalai településen kellett korlátozó intézkedéseket bevezetni. A Zalavíz Zrt. szerint a tavalyi, szintén problémás nyárnál is jóval magasabb az idei vízfogyasztás, ezért Zalaegerszegen is első fokozatú vízkorlátozás lépett életbe. Tilos a közparkok, házi kertek tömlős locsolása, a járdák, utak mosása, automata öntözőberendezések működtetése, gépjárművek tömlős mosása és az úszómedencék töltése.
Felfüggesztik a tűzcsapról engedélyezett ipari és mezőgazdasági vízfelhasználást, a strandok esetében pedig át kell ütemezni medencék vízcseréit. Ez utóbbi kapcsán a polgármester jelezte: Zalaegerszegen a városi strandnak és az AquaCitynek saját kútjai vannak, így ez rájuk nem érvényes. A kánikulára való tekintettel a Zalavíznek, a város intézményeinek és cégeinek összefogásával a Dísz téren ingyenes vízosztást szerveznek a következő napokra – jelezte a polgármester.
Arnhoffer András, a Zalavíz Zrt. elnök-vezérigazgatója közben az MTI-nek elmondta: a Bakonykarszt Zrt. és a DRV Zrt. segítségével, négy tartálykocsival és váltósofőrökkel szerdára virradó éjjel elkezdték a kiürölt zalai víztározók feltöltését. A Zalaszentgrót térségében lévő, másodfokú vízkorlátozással érintett 29 települést ellátó türjei tározó feltöltése indult el, és folytatják mindaddig, amíg valamelyest javul a hálózaton a víznyomás. Hozzátette, hogy információja szerint hamarosan a honvédség is segítséget nyújt, két tartálykocsival kapcsolódnak be a vízszállításba. A cégvezető elmondta azt is, hogy most már nagyon sokan komolyan veszik a vízkorlátozást, miután maguk is érzékelik, milyen problémát jelent, hogy esetenként „a vécét sem lehet lehúzni”. A fogyasztók jelzései és a szakembereik bejárásai alapján azonban arról is tudnak, hogy a tiltás ellenére még mindig számos helyen használják a kert vagy a pázsit locsolására a hálózatról vett ivóvizet.
A Kehida Termál Gyógy- és Élményfürdő a közösségi oldalán adott hírt arról, hogy több medence határozatlan ideig nem üzemel a környező településeket érintő vízhiány miatt. Türelmet és megértést kérnek a látogatóktól, mert olyan rendkívüli helyzet alakult ki, „amiben mindenkinek az együttműködésére és az összefogására van szükség, hogy a nyár többi része felhőtlenül teljen”.
Évtizedek óta nem tapasztalt vízhiány alakult ki Zalaszentgrót térségében, elsősorban az ivóvízhálózatról történő öntözések miatt, ezért 29 településen a hét elején másodfokú vízkorlátozást kellett elrendelni. Mintegy 18 ezer fogyasztót érint a korlátozás, de főként Zalacsány és Kehidakustány esetében nyaralóövezeteket is, több településen az alacsony víznyomás miatt lajtoskocsikkal biztosítanak ivóvizet az ott élőknek. A Zalavíz Zrt. a vízfogyasztási tendenciák miatt megelőzésként összesen 69 zalai település vezetőinek javasolta elsőfokú vízkorlátozás elrendelését. Az első fokozatnál a lakossági ivó-, tisztálkodási és háztartási víz, a szociális, egészségügyi és gyermekintézmények, a gyógyászati és élelmiszeripari terület, valamint az állatállomány és a tűzoltási célú víz védelme érdekében tilos tömlővel vagy automata öntözőrendszerekkel a locsolás, a medencék feltöltése vagy az autómosás, továbbá nem lehet ilyenkor tűzcsapról mezőgazdasági vagy ipari célra sem ivóvizet használni. A másodfok elrendelésekor az ipari felhasználóknak minimum 20 százalékkal kell csökkenteniük a vízvételezést.