← Vissza

news.bsdnet.hu

„A mi színünk a narancs” – Lakásokat épített volna, de kisajátítással szembesült

Magyar Hang 2026-06-24 10:00
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben! A nyíregyházi Bujtosi-tó mellett van egy furcsa rét. A terület kétharmadán, mintegy 19 ezer négyzetméteren le van kaszálva a gaz, a fennmaradó kisebb részen viszont mellkasig ér a gyom, az erdős részén pedig hajléktalanok élnek. Utóbbi a városé, amelynek önkormányzata rendszeresen felszólítja a mező tulajdonosát, Hete Kálmánt, hogy nyírja le a füvet. – A közterület-felügyelet tőlem szokott engedélyt kérni, hogy ide parkolhassanak a kocsik, ha a közelbe jönnek, de ezen én már csak kacagok – mondja a földnyelv tulajdonosa, Hete Kálmán építési vállalkozó. A szóban forgó terület egy részét most úgy használja, hogy ha vándorcirkusz érkezik a városba, akkor bérbe adja nekik a mezőt. Amikor 2019-ben Hete megvette az egyébként kivett területet, nem ez volt vele a szándéka. Azt tervezte, hogy belterületté minősítteti át, és felépít oda egy kétszázötven lakásos lakóparkot. Kapóra jött neki az előző kormány Otthon start programja, amelynek segítségével az ilyen típusú építkezéseket kiemelt beruházássá lehet nyilváníttatni, ami azt jelenti, hogy lerövidül a hatósági eljárások ideje, úgyhogy Hete be is nyújtotta kérelmét az Építési és Közlekedési Minisztériumnak (ÉKM). Azért is számolt azzal, hogy az önkormányzat átminősíti belterületté a mezőt, zöld utat engedve a beruházásnak, mert azt gondolta, hogy kedvező hatást gyakorol majd a sok új lakás megjelenése a helyi ingatlanpiacra, ahol olcsóbbak ugyan az albérletárak, mint a budapestiek, de messze nem annyival, amennyivel rosszabbak a fizetések a szabolcsi megyeszékhelyen. 2025 decemberében Hete beküldte kiemelt beruházási kérelmét az ÉKM-be, amelyet egy nap alatt be is fogadott a tárca, idén januárban azonban felhívta a vállalkozót Nyíregyháza vagyongazdálkodási osztály vezetője, hogy tárgyaljon velük. – Cserét ajánlottak. Az volt az elképzelésük, hogy a telkem mögötti kisebb, gazos részért cserébe adjam oda a kéthektáros, a Bujtosi-tóhoz közelebb eső területet úgy, hogy még nekem kell fizetnem 172 millió forintot az önkormányzatnak. Én ebbe nem mentem bele – meséli Hete Kálmán, és állítja, hogy ezt követően a megyeszékhely vagyongazdálkodási osztályának vezetője azt mondta neki: „Tudjuk, hogy maga Magyar Péterrel rokonszenvez, de nem szeretjük a kéket, a mi színünk a narancs.” • Mit akar Nyíregyháza a területtel?• Mi a furcsa ebben?A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap 2026. június 25-ig kapható 2026/25. számában . Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz! Már előfizető vagyok, bejelentkezem!
Eredeti cikk megtekintése →