← Vissza

news.bsdnet.hu

Fellázadt a közmédia, komoly botrány van kilátásban

Kiskegyed 2026-06-24 10:33
Huszonnégy órás figyelmeztető munkabeszüntetésbe kezdtek a cseh közszolgálati média dolgozói hétfőn. A nagyszabású sztrájk mögött az áll, hogy Andrej Babiš kormánya egy olyan finanszírozási átalakítást készít elő, amely a Cseh Televízió és a Cseh Rádió szerint súlyosan veszélyezteti a közmédia függetlenségét. Az egyeztetések nélkül tervezett reformok miatt komoly politikai botrány van kibontakozóban Prágában. A Guardian tudósítása szerint a közmédia több ezer alkalmazottja csatlakozott a tiltakozáshoz, mivel a kabinet múlt héten jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely megszüntetné a jelenlegi előfizetési díjas rendszert. A Cseh Televízió és Rádió működését a továbbiakban az éves állami költségvetésből finanszíroznák, ráadásul a mostaninál lényegesen kevesebb pénzből. A csatornák vezetői úgy kalkulálnak, hogy a két médium nagyjából annyi forrásból gazdálkodhatna, mint 2008-ban, ami elkerülhetetlenül elbocsátásokhoz és az előállított tartalom csökkentéséhez vezet majd. A munkatársak attól tartanak, hogy a költségvetési finanszírozás kiszolgáltatottá teszi a sajtót a politikának, hiszen a végső szót a mindenkori államvezetés mondja ki. Pavla Kubálková, a televízió sztrájkbizottságának tagja kiemelte, hogy sokan emlékeznek még az 1989 előtti időkre, amikor a politikusok döntötték el, mi kerülhet adásba. A dolgozók félelmeit csak erősítette Josef Nerušil, a kormánykoalícióhoz tartozó szélsőjobboldali SPD képviselőjének nyilatkozata, aki arról beszélt, hogy a finanszírozási modell megváltoztatása után meg kellene vitatni, milyen tartalmakat sugározzanak a közszolgálati médiumok, és a pénzügyi oldal mellett a tartalmi részt is ellenőrizni kellene. Bár a cseh vezetés tagadja a politikai befolyásszerzési szándékot – Oto Klempíř kulturális miniszter és Babiš miniszterelnök szerint a reform kizárólag a takarékosabb, hatékonyabb működésről szól –, az ellenzék és több nemzetközi szervezet attól tart, hogy a cseh kabinet a szlovák mintát követi, ahol tavaly teljesen megszüntették az addigi közszolgálati műsorszolgáltatót. Via Kontroll
Eredeti cikk megtekintése →