Narancssárgára váltott a Szinva Miskolcon
Promotions
2026-06-24 10:34
Annak sem biztos, hogy örülünk, ha az időjárásban narancssárga jelzés lesz érvényben, de ha természetes víz válik ilyen színűvé, az kimondottan aggasztó. Pedig a Szinva-patak narancssárgára színeződött.
Kedden délután a miskolc iak olyan jelenségre figyeltek fel, amely nem általános. A városon áthaladó Szinva-patak vize narancssárgára változott. Egyes szakaszokon a víz opálossá is vált. Az aggasztó jelenségről többen videókat és fotókat készítettek, amelyek elárasztották az internetet.
Nem sokkal később a hatóság és a szakemberek is megérkeztek, és megkezdődtek a vizsgálatok is. Hivatalos eredmények még nincsenek, a laboratóriumi elemzések eredményeire még várni kell, és csak azután fog kiderülni, hogy pontosan milyen anyag színezte el a vizet.
A jelenlegi ismeretek szerint az elszíneződést okozó anyag emberre ugyan nem veszélyes, de a környezetben és a Szinva-patak élővilágában károkat okozhatott.
A város polgármesterének, Tóth-Szántai Józsefnek a Facebookon megjelent posztja szerint az elszíneződésért a Tatár utcai Fűtőmű lehet a felelős és lépéseket tett az ügyben.
Azonnali hatállyal kértem a MIHŐ ügyvezetőjét, hogy részletes tájékoztatást adjon a történtekről, a felelősség kérdéséről, valamint azokról az intézkedésekről, amelyekkel megelőzhető, hogy hasonló eset a jövőben előforduljon.
A Lillafüred térségéből eredő patak természeti érték és a helyiek életében is különös szerepet tölt be. Több közterület, sétány, látványosság is kapcsolódik hozzá és egyben a város jelképe is, emiatt a lakosság különösen érzékenyen reagál egy ilyen jelentős problémára.
Olvass tovább...
Olvass tovább...
A miskolciakat nyugtalanítja a probléma, ugyanis nem ez az első ilyen eset. A Szinva halállománya szinte megsemmisült egy környezeti szennyezés következtében 2011-ben. 250-300 kilogramm haltetemet szedtek össze a patakból. Alighogy kiheverte ezt az esetet a patak, 2013-ban olajszennyezés jelent meg a vízen. Akkor egy ereszcsatornából jutott a szennyeződés a vízbe, amelyet olajfogó eszközökkel próbáltak megfékezni. Sőt, Fázold Ádám az orszagut.com interjújában arról mesélt, hogy a szennyezés korábban is fennállt:
Lefelé haladva az első szennyező a papírgyár volt, amely cellulózzal szennyezte a Szinvát, amely ott úgy nézett ki, mint a tej. A kriptongyár szennyvize szintén a Szinvában kötött ki. Aztán jött a Diósgyőri Gépgyár. Annak szennyvize teljesen tisztítatlanul folyt a patakba. És akkor elérkeztünk a Lenin Kohászati Művekhez. Ott jött a zagy, az olaj meg a pakura. Volt ugyan egy úgynevezett ülepítő, de hadd ne mondjam ki, hogy mennyit ért.
A laboreredmények dönthetik el, hogy az elszíneződést okozó anyag hosszabb távon hatással lesz-e a Szinva élővilágára, a város környezetére.