Pokoli hőségtől szenved Nyugat-Európa – Van, ahol 44 fok fölé kúszott a hőmérő higanyszála
Portfolio
2026-06-24 10:37
Franciaországban megdőlt a melegrekord: amióta 1947 óta rögzítik a hőmérsékleti adatokat, a keddi volt a legmelegebb nap egy olyan éjszaka után, amely már szintén rekordokat döntött meg, s a kánikula a következő napokban tovább fokozódik
– közölte szerda reggel a francia meteorológiai szolgálat, a Météo-France.
Az országos hőmérsékleti mutató, amely a harminc referenciaállomáson mért hőmérsékletek átlaga, kedden 29,8 Celsius-fokra emelkedett a végleges adatok szerint. Ez több mint a korábbi rekordok, a 2019. július 25-i és a 2003. augusztus 5-i 29,4 Celsius-fok.
A legmagasabb értéket, 44,3 Celsius fokot a délnyugati Pissos településen mérték, Bordeaux közelében.
A már most történelminek számító hőségben Franciaországban szerda a negyedik egymást követő nap, amikor a legmagasabb szintű, vörös riasztás van érvényben , s immáron a 96 megyéből 58-at érint, beleértve az ország nyugati részét, Bretagne-t, Normandiát és a La Manche csatorna partvidékét is, ahol pedig általában mérsékeltebb az éghajlat.
A kánikula miatt az országban több helyen kitörtek az idei első erdőtüzek is , a nukleáris erőművek többsége pedig lassított üzemmódban működik. A hőség miatt jelentősek a fennakadások és zavarok a munkavégzés, a közlekedés vagy az oktatás terén az egész országban.
A Météo-France közlése szerint a júniusban szokatlan és rendkívüli hőség oka, hogy
egy hatalmas, Afrikából érkező meleg levegőtömeg helyezkedett el Nyugat-Európa felett, amelyre a magas légnyomás „ránehezedik”, és a nyomástól még melegebbé válik.
A HungaroMet térképén jól látható, hogy a legmagasabb hőmérsékleteket Franciaország nyugati, az Atlanti-óceánnal határos részén, illetve Spanyolország Franciaországhoz közeli régióiban mérik.
Címlapkép forrása: Mustafa Yalcin/Anadolu via Getty Images