Már a legtisztábbnak hitt táplálékban is ott a méreg: riasztó vegyszerkoktélt találtak az anyatejben
Sassy
2026-06-24 10:39
[sz]Fehér Adél, Fotó: Magnific.com[sz]
Az anyatej még mindig a csecsemőtáplálás csúcsa. A rossz hír, hogy a tejben ott lehet egy adag műanyaglágyító, gyomirtó és egyéb ipari finomság is. Két, egymástól független friss kutatás jutott arra a nem túl szívderítő következtetésre, hogy
a szoptatással a babák szervezetébe egy sor olyan, hormonrendszert megzavaró vegyszer kerülhet, ami később súlyos problémákat okozhat.
Egy olasz és egy seattle-i vizsgálat is megerősítette, hogy a probléma valós és széles körű, ahogy arról a New York Post is beszámolt. A lényeg nem is az, hogy egy-egy vegyület felbukkan, hanem a minta: egy egész koktélt kapnak a kisbabák, ráadásul több összetevő szintje idővel még emelkedik is a szervezetükben.
Az olasz kutatócsoport 336 anyát és csecsemőjét követte a szülés utáni első, harmadik és hatodik hónapban. Az eredmények szerint
egy műanyag-összetevő, a biszfenol-A (BPA) az egyhónapos babák vizeletének nagyjából harmadában volt jelen, hat hónapos korukra viszont már a kétharmadukban.
A ftalátok, amiktől a műanyagok puhák lesznek, a tejminták több mint 90 százalékában ott voltak, és a babákban a szintjük meredeken emelkedett. De jutott a keverékbe parabén (kozmetikumokból), glifozinát (gyomirtóból) és a járművekből származó vegyületek is.
És mielőtt azt gondolnánk, ez csak európai probléma, az óceán túlpartján, Seattle-ben sem jobb a helyzet. Ott 50 anya tejmintáit vizsgálták, és kiderült, hogy az egyes hormonrendszert megzavaró anyagok kimutatási aránya 62 és 92 százalék között mozgott. Ugyanezekből a mintákból korábban már kimutatták a „örök vegyi anyagokként” ismert PFAS-vegyületeket és égésgátlókat is.
A kutatók egy pillanatig sem állítják, hogy abba kellene hagyni a szoptatást, sőt. Az előnyei még mindig messze felülmúlják a kockázatokat.
A probléma rendszerszintű: a mindennapi termékeinkből, a környezetünkből szivárognak ezek az anyagok a szervezetünkbe.
A megoldás a szigorúbb szabályozás és a gyártói felelősség lenne, hogy ne az anyáknak kelljen azon stresszelniük, hogy a legjobb szándékuk mellett is ártanak-e a gyereküknek.
A jelenség persze nem új, csak a bizonyítékok egyre erősebbek. A portálunkon nemrég megjelent egyik cikkünk arra világított rá, hogy a mindennapokban használt intim betétekben is lehetnek olyan, a gyártás során visszamaradt vegyszerek, amelyek egy érzékeny területen felszívódva hosszú távon szintén megzavarhatják a hormonrendszert. Itt sem a napi egy termék a gond, hanem a folyamatos, rejtett kitettség, ami összeadódik.
Egy másik friss anyagunk pedig azt a láthatatlan körforgást mutatta be, ahogy a WC-n lehúzott gyógyszerek és vegyszerek a szennyvíztisztítók szűrőin átjutva visszakerülnek a természetes vizekbe, onnan pedig akár az ivóvízbázisba is. De még egy olyan ártalmatlannak tűnő hobbi is, mint a kötés, hozzájárulhat a mikroműanyag-szennyezéshez, ha szintetikus fonalat használunk. Ezek a példák mind ugyanazt a képet rajzolják ki: egy olyan vegyszerkörforgásban élünk, amiből kilépni csak rendszerszintű változtatásokkal, nem pedig egyéni bűntudattal lehet.
[kapcsolodo]/daganatos-betegseget-vesebajt-es-meddoseget-is-okozhat-akar-a-kedvenc-intim-beteted/[kapcsolodo]