1 GWh lesz: készül Európa legnagyobb akkumulátora, forradalmasíthatja az energiatárolást
HVG
2026-06-24 11:03
Európa eddigi legnagyobb vas-levegő akkumulátora épülhet meg Hollandiában – számolt be róla az Interesting Engineering . A szerkezet a tervek szerint 1 GWh-nyi elektromos áramot tud majd tárolni, nagyjából 100 órán keresztül.
A projekt megvalósításáról szóló megállapodást június 22-én írta alá az Ore Energy és a Budget Thuis, a tervek szerint pedig az egység megújuló forrásból származó energiát fog tárolni.
A vas-levegő akkumulátor egy rendkívül olcsó, a hagyományos megoldáskhoz képest fenntartható energiatárolási megoldás, amely a vas oxidációja, valamint annak visszafordításán alapuló folyamat segítségével tárolja az elektromos áramot. Ezt jellemzően 100–200 óra közötti időtartamig tudja megtenni. A technológia elsősorban a hálózati felhasználásra készült, a megoldás pedig nemcsak környezetbarátabb, de sokkal olcsóbb is, mint a lítium-ion akkumulátorok.
A projekt első részeként egy 400 MWh-s egységet készítenek el, amit 2028-ban üzemelhetnek majd be.
Ahogy a lap is megjegyzi: a projektet akkor hívják életre, amikor Európában egyre erősödik a megújuló forrásokból származó energia termelése. Bár a szél- és napenergia jelentős mennyiségű áramot generál, ezek mögött hiányzik az a tárolókapacitás, ami el tudná raktározni a megtermelt energiát arra az időszakra, amikor a napelemek és szélerőművek kevesebbet tudnak megtermelni.
https://hvg.hu/tudomany/20260615_homokakkumulator-zoldenergia-tarolasa-finnorszag
A rendszer moduláris, konténerekből áll össze, amiket bármikor össze lehet kapcsolni a kapacitás bővítése érdekében.
Fontos, hogy a rendszer biztonságos – vagyis nem gyúlékony –, és összhangban van az európai erőforrásokkal, vagyis a felépítéséhez nincs szükség lítiumra vagy kobaltra.
Azzal, hogy a most készülő rendszer több napon át képes tárolni az energiát, stabilizáható lehet az energetikai hálózat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát .