← Vissza

news.bsdnet.hu

Több mint 44 fokot mértek Bordeaux közelében

Magyar Hang 2026-06-24 10:55
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben! Franciaországban megdőlt a melegrekord: amióta 1947 óta rögzítik a hőmérsékleti adatokat, a keddi volt a legmelegebb nap egy olyan éjszaka után, amely már szintén rekordokat döntött meg, s a kánikula a következő napokban tovább fokozódik – közölte szerda reggel a francia meteorológiai szolgálat, a Météo-France. Az országos hőmérsékleti mutató, amely a harminc referenciaállomáson mért hőmérsékletek átlaga, kedden 29,8 Celsius-fokra emelkedett a végleges adatok szerint. Ez több mint a korábbi rekordok, a 2019. július 25-i és a 2003. augusztus 5-i 29,4 Celsius-fok. A legmagasabb értéket, 44,3 Celsius fokot a délnyugati Pissos településen mérték, Bordeaux közelében.  A már most történelminek számító hőségben Franciaországban szerda a negyedik egymást követő nap, amikor a legmagasabb szintű, vörös riasztás van érvényben, s immáron a 96 megyéből 58-at érint, beleértve az ország nyugati részét, Bretagne-t, Normandiát és a La Manche csatorna partvidékét is, ahol pedig általában mérsékeltebb az éghajlat. A Météo-France további 31 megyét narancssárga hőségriasztás alá helyezett, így a lakosság több mint 90 százaléka van kitéve szélsőséges hőmérsékleteknek. Szerdán 39-41 Celsius fokos csúcshőmérsékletekre lehet számítani az ország nyugati és középső felének nagy részén. Egy, a hőség okozta technika probléma miatt szerda reggel mintegy 68 ezer háztartás maradt áram nélkül Bretagne-ban, az ország nyugati részén, egy transzformátorral kapcsolatos hőmérsékleti incidens miatt – közölte az illetékes Finistere megye prefektúrája. Finistere is ahhoz az 58 megyéhez tartozik, amelyet szerdán vörös hőségriasztás alá helyeztek. „A baleset oka a jelenleg tapasztalt hőhullámhoz köthető. Az incidens nem okozott sérüléseket” – olvasható a a közleményben. Ez az első ilyen mértékű áramkimaradás a hőhullám kezdete óta. Az áramszünet kedden kezdődött Quimper városa közelében, ahol 106 ezer háztartásban maradt ki a szolgáltatás, azóta az áram helyreállítása és biztosítása folyamatban van a prefektúra szerint. A hálózatkezelő állami vállalat, az RTE és az áramszolgáltató Enedis munkatársai egész éjjel dolgoztak, és a „lehető leggyorsabb és fokozatos helyreállításon” dolgoznak az illetékesek szerint, akik azt ígérik, hogy az érintett háztartások a legkorábban „a nap végén” tudnak ismét csatlakozni a hálózathoz, az idősotthonokat addig is generátorokkal látták el. A kánikula miatt az országban több helyen kitörtek az idei első erdőtüzek is, a nukleáris erőművek többsége pedig lassított üzemmódban működik. A hőség miatt jelentősek a fennakadások és zavarok a munkavégzés, a közlekedés vagy az oktatás terén az egész országban. A legforróbb országrészben az érettségi vizsgákat egy héttel elhalasztották, az iskolákban a tanítás pedig a szokásosnál előbb, kora délután ér véget. Az állami vasúttársaság (SNCF) több szakaszon is ritkította a vonatokat. Párizsban az Eiffel-torony és a Louvre jelentett be rövidített nyitvatartást a kánikulai napokra. Az Eiffel-torony a hőség miatt délután 4 órakor bezár a szokásos 0 óra 45 perc helyett. A Louvre Múzeum a nap legforróbb óráiban tapasztalható emelkedő hőmérséklet és a nehéz látogatási és munkakörülmények miatt szerdától szombatig kivételesen korábban, délután 4 órakor zárja kapuit a megszokott 6 óra helyett. Franciaországban a párizsi régión kívül a leglátogatottabb idegenforgalmi célpont, a normandiai Mont-Saint-Michel honlapján azt javasolja a turistáknak, hogy halasszák el látogatásukat a vörös színű hőségriasztás időszakában. A Météo-France közlése szerint a júniusban szokatlan és rendkívüli hőség oka, hogy egy hatalmas, Afrikából érkező meleg levegőtömeg helyezkedett el Nyugat-Európa felett, amelyre a magas légnyomás „ránehezedik”, és a nyomástól még melegebbé válik. (MTI)
Eredeti cikk megtekintése →