Még tovább tart a pokoli hőség: meghosszabbították a vörös kódot, rekordközeli forróság jöhet
Pénzcentrum
2026-06-24 11:06
A vörös kód eredetileg szombat hajnalban lépett életbe, és kedd éjfélig tartott volna, azonban az extrém hőhullám miatt most jövő kedd éjfélig meghosszabbították.
A speciális intézkedés két fő célt szolgál: egyrészt felhívja a figyelmet a rendkívüli időjárási helyzetre, másrészt kötelezővé teszi, hogy a szociális intézmények a diszpécserszolgálat jelzése alapján minden rászorulót – így a hajléktalan embereket is – fogadjanak, függetlenül az alapellátási profiljuktól.
A kánikula már most is komoly problémákat okoz: Zala vármegyében több tucat településen vízellátási gondok jelentkeztek, ezért másodfokú vízkorlátozást kellett elrendelni, főként az indokolatlan vízhasználat – például locsolás – visszaszorítására.
A következő napokban tovább erősödik a hőség, amelyet egy úgynevezett hőkupola okoz. Ez a jelenség Nyugat-Európában már extrém forróságot idézett elő, és fokozatosan Közép-Európa, így Magyarország fölé is áthelyeződik. A hétvégére az ország nagy részén 35 fok feletti nappali csúcsok várhatók, a legmelegebb területeken pedig akár 40–41 fok is lehet, ami több helyen történelmi melegrekord-közeli értékeket jelenthet.