← Vissza

news.bsdnet.hu

16 óra 42 perc: döbbenetes gyorsasággal indítottak útnak egy vészhelyzeti műholdat

HVG 2026-06-24 12:03
Történelmi rekordot állított fel az amerikai Rocket Lab, miután alig 16 órával és 42 perccel a hivatalos indítás parancs kézhezvétele után útnak indított egy katonai műholdat – számolt be róla az Interesting Engineering . Ez több mint 10 órával döntötte meg a korábbi rekordot, ami jól mutatja, hogy szükség esetén milyen gyorsan lehet üzembe helyezni egy ilyen védelmi egységet. A tesztküldetés további hasznos hozadéka, hogy a Rocket Lab felel mindenért az űreszköz kifejlesztésétől egészen annak irányításáig, így az amerikai űrhaderő egyetlen szolgáltatótól kap meg minden szükséges technológiát és információt. Az Egyesült Államok Űrhaderejének Victus Haze nevű programja azt a célt szolgálja, hogy válsághelyzet idején a lehető leggyorsabban lehessen műholdas kapcsolatot teremteni. A beszámoló szerint a Rocket Lab csapatának csupán négy órára volt szüksége ahhoz, hogy véglegesítse a pályaadatokat, frissítse a repülési szoftvereket, valamint összehangolja a földi állomások működését. https://hvg.hu/tudomany/20241028_rocket-lab-neutron-raketa-3d-nyomtatas Az Electron nevű űrhajó Új-Zélandról indult útnak, majd nem sokkal később sikeresen telepítette a Pinoeer nevű űreszközt. A mérnökök 37 óra és 36 perc alatt végeztek a teljes beüzemeléssel, ami 34 órával szárnyalta túl a korábbi, 72 órás időkeretet. A Pioneer célja, hogy megközelítsen és megvizsgáljon a Föld körüli pályán egy olyan űreszközt, ami a szimuláció szerint jó eséllyel egy ellenséges hatalomhoz tartozik. Peter Beck, a cég alapítója és vezérigazgatója szerint a megoldás lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy sokkal gyorsabban tudjon reagálni a nemzetbiztonsági fenyegetésekre. Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát .
Eredeti cikk megtekintése →