← Vissza

news.bsdnet.hu

„A kritikus testrészeimet megmostam a lavórban” – több településen fogyóban a víz, kancsókban igyekeznek félretenni

Index 2026-06-24 12:11
„Mentes vízzel főzünk, szénsavasat iszunk” – jegyezte meg keserűen a már 30 éve Ráckevén élő Hajnalka, amikor arról érdeklődtünk a helyi lakosoknál, hogyan élik meg ezeket a napokat, amikor újfent problémák merültek fel az ivóvízellátásban. Bár az okokat nem ugyanabban látják a helyiek, van valami, ami mindenkiben közös: kancsókban, műanyag kannákban és vízforralókban tárolnak vizet, ha úgy adódik, akkor legyen kéznél az egyik legnagyobb kincsből. És természetesen több zsugorral veszik az ásványvizet is, hogy legyen vésztartalékuk. A településen ugyanis visszatérő probléma nyáron, hogy akadozik a vízellátás. Hogy ez miért van így, és ki miként próbálja kezelni a kétségkívül kellemetlen helyzetet, Ráckevén kerestünk válaszokat. A kánikula kellős közepén, amikor különösen fogyóeszköz a víz. Június 20-án felhívást tett közzé a DAKÖV (Dabas és Környéke Vízügyi Kft), figyelmeztetve Ráckeve, Dömsöd és Szigetbecse lakosságát, hogy a következő időszakban jelentős vízfogyasztás-növekedés várható, ez pedig fennakadásokat okozhat a vízellátásban. És okozott is, a felhívást követő két napban órákon keresztül nem volt ivóvíz Ráckevén a helyiek beszámolója szerint. Ahhoz, hogy ez ne forduljon elő a későbbiekben, arra is kérték a lakosokat, hogy igyekezzenek törekedni a takarékosságra. Ehhez pedig az alábbi példákat hozták fel, mint kerülendő feladatok: Azt már Deák Tibor, Ráckeve polgármestere osztotta meg lapunkkal, hogy a hirtelen megnőtt vízfogyasztás egy pénteki napnak volt köszönhető: június 20-án általános iskolai ballagás volt, ezen a napon robbant be a kánikula és a jó idő és hétvége miatt rengetegen jöttek le a nyaralójukba. A településvezető szerint ezek összessége okozta a problémát, ami számszerűsítve úgy néz ki, hogy az átlagos napi 1300-1500 köbméter vízfogyasztás ezen a hétvégén meghaladta a 3600-at. A számoknál maradva elmondta, nagyjából 2000-2500 köbméterig tud elmenni a rendszer: „Olyankor már azért egy kis nyomásesés várható, de attól még folyik a víz. Ha nem is dübörög a csapból, de azért jön. Lehet, hogy a harmadik, negyedik emeleten már egy kicsit problémás, de nagyon kevés ilyen emeletes ház van itt”. A polgármester fontosnak tartotta kiemelni, hogy a medencefeltöltésekkel szerinte már a legtöbben végeztek, így egy ilyen kiugró vízfogyasztás már csak emiatt sem várható a nyár további részében. Neki is van medencéje, de ő kútvizet használ a feltöltésére. Szerinte ezzel az a probléma, hogy a helyi víz eleve vasban gazdagabb, ha ez találkozik klórral, akkor vasklorid keletkezik, amitől bebarnul a víz, amit egy-két napig tart megtisztítani. „Én abból a szempontból valahol megértem őket, hogy csak ivóvízzel töltik, mert azonnal kell a víz, hiszen azonnal kell fürdeni” – fogalmazott Deák Tibor, aki szerint sokan türelmetlenek, pedig ezzel is lehetne javulást elérni. A rezsicsökkentésnek nyilván megvan az az előnye, hogy nem olyan drága, viszont nem is ösztönzi arra az embereket, hogy felelősebben és egy kicsit átgondoltabban gazdálkodjanak az ivóvízzel – mutat rá Deák Tibor a probléma egyik forrására. Hozzátette, a település 1250 köbméter tárolókapacitással rendelkezik, de azon a bizonyos pénteki napon ez teljesen elfogyott, amikor megérkeztek üdülni az emberek. Az üdülőkön és nyaralótulajdonosokon kívül szerinte az is probléma, hogy egyre többen költöznek Ráckevére, a Covid-világjárvány óta sokan rendezkedtek be a településen online munkavégzésre, miközben nincsenek bejelentkezve. „Ráckeve egy 11700-as település, ehhez megfelelő vízhálózat lett létrehozva, miközben 2400 ingatlanos üdülőállomány alakult ki” – folytatja a problémák eredetét, amik szerinte „megrántják” a víziközmű-hálózatot. A településvezető szerint ördögi kör az egész, mert aki ideköltözik, az is fogyasztóvá válik, de mivel nincs bejelentve, utána támogatást sem tud felvenni a város. A településen eredetileg június 23-tól három napon keresztül a közműves ivóvízelosztó hálózat karbantartási munkálatait tervezték végezni, ekkor időszakos vízhiányra, vízkorlátozásra és teljes vízkizárásra kellett volna számítani, amit úgy oldottak volna meg, hogy úgynevezett IBC-tartályokat helyeznek ki a város különböző pontjain, amikből vizet lehet vételezni. Az egész országra kiadott hőségriadó miatt azonban ezt a karbantartást elhalasztották, így ottjártunkkor hiába is kerestük a tartályokat az utcán, sehol nem találtunk. A polgármester árulta el, hogy a munkálatok halasztása miatt nem volt szükség a tartályok kihelyezésére, de annak pótlásakor erre sort kerítenek. Ráckeve utcáit járva meglepődve tapasztaltuk, hogy milyen kevesen laknak a városban, a legtöbben ugyanis a környező településeken élnek, így ezzel a problémával nem is kívántak, na meg nem is tudtak foglalkozni. Találkoztunk olyan nővel is, akinek fogalma nem volt arról, miről beszéltünk, az önkormányzat és a DAKÖV által kiadott figyelmeztetésről sem hallott. „Tudsz valami jó üzletet?” – kérdezett vissza már egy férfi, a dobozos sörét szorongatva, mikor arról érdeklődtünk, hogy Ráckevén lakik-e. A válasza végül nem volt, de mindössze a hét kilométerre található településről származik, így akár tudhatott is volna az évek óta jelenlévő problémáról, de láthatóan nem volt beszédes kedvében. Sajnálom azokat, akik ide költöznek, mert nem tudják, hova jönnek. Spórolunk a vízzel, mert muszáj. Nem jön víz a csapból, ami jön, az is fehér. Meg ne igyák! – szól a figyelmeztetés Hajnalkától, akit már cikkünk elején is idéztünk. Ő az, aki a bolti mentes vizet használja főzésre, a szénsavasat pedig fogyasztja. Bár eleinte nem nagyon kívánt beszélni, mikor meghallotta érkezésünk tárgyát, varázsütésre áradni kezdtek belőle a panaszok. Szerinte nem csak a víz a baj, mert minden évben történik valami, ami megnehezíti az életüket. A polgármesterrel nem szimpatizál, szerinte a városban sokan szeretnék már leváltani. Deák Tibor egyébként 2024-ben, függetlenként nyerte el a választók bizalmát, ellenfele pedig nem akárki volt. A Fidesz–KDNP színeiben a TV2 egykori műsorvezetője, Szebeni István indult el a polgármesteri székért, ő már azóta Kenyában él magyar konzulként. Emese szintén spórol, bár ő azt mondja, a ráckevei ivóvíz-gate nélkül is spórolós típus. Van otthon egy kancsó, amiben mindig van víz, de a vízforralót is folyton teletöltve tartja, ha éppen úgy alakulna. A tusolást is úgy végzi, hogy ne pazarolja a vizet, a legtöbbször csak éppen megmártózik a vízben. Margit szintén a spórolósok közé tartozik, van saját kútja, amivel locsolni szokott, de azt ő is elismeri, hogy szombaton és vasárnap több órán keresztül egyáltalán nem jött víz a csapból. A polgármester szavait ő is megismételte, hogy nemcsak a hétvégi üdülésre érkezők miatt emelkedik meg hirtelen a fogyasztás, hanem a sok újonnan betelepülő miatt is. Szerinte két évvel ezelőtt sokkal rosszabb volt a helyzet, de ez a probléma évek óta visszatérő a városban. Többen túlélték már, hogy lavórban mosakodtak. A kritikus testrészeimet megmostam a lavórban, aztán amikor éjszaka megjött a víz, lezuhanyoztam – mutatott rá az elmúlt hétvége kellemetlenségeire, bár ő maga nem látta ezt akkora katasztrófának, szerinte ugyanis nagyobb vészeket is éltünk már át, „túlságosan hozzászoktunk ahhoz, hogy egy csettintésre megvan minden”. Ettől függetlenül azért neki is be van tárazva otthon ásványvíz, illetve műanyag kannákban is tárol ivóvizet. Azzal a más által elmondott véleménnyel azonban nem ért egyet, hogy ihatatlan lenne a víz Ráckevén. Ráckevén tehát döcög az ivóvíz-ellátás, a lakosság megosztott, de mindenki fel van készülve arra, ha egyik napról a másikra nincsen víz. Deák Tibor polgármester ezzel kapcsolatban még elmondta, hogy az „egymillió szövetségi kapitány” országában nem meglepő, hogy ebben az ügyben is megjelent a sok „szakértő”, ráadásul a választások óta még mindig felfokozott állapotban van mindenki. Azt még hozzátette, hogy kevés olyan település van, amelyik meg tudna oldani egy olyan hirtelen jött helyzetet, amikor egyik pillanatról a másikra megduplázódik a lakosságszám, ezzel párhuzamosan a fogyasztás, ő maga ráadásul még a szakemberektől sem nagyon hallotta, hogy mi lenne a megoldás. További problémának látja, hogy a rezsicsökkentett árból nem lehet fejleszteni a hálózatot, víziközmű fejlesztésére kiírt pályázatok pedig nem jelennek meg. A kör tehát ördögi, a nyár általában hasonlóan telik Ráckeve és környékén, de egyet mindenki tud: ahogy beköszön az ősz, minden jó lesz. (Borítókép: Ráckeve. Fotó: Tövissi Bence / Index)
Eredeti cikk megtekintése →