Egyre súlyosabb a hőség – 40 fok fölé emelkedhet a hőmérséklet Magyarországon
Liner
2026-06-24 13:32
Újabb erősödő hőhullám körvonalazódik Magyarország felett, miután az Európa időjárását hosszabb ideje meghatározó anticiklon fokozatosan kelet felé helyeződik, és a következő napokban egyre inkább a Kárpát-medence fölé húzódik.
A meteorológiai előrejelzések szerint a hétvégére országszerte rendkívüli meleg várható, a jövő hét elején pedig több helyen a 40 Celsius-fokot is meghaladhatja a hőmérséklet. A jelenlegi helyzetet tovább fokozza, hogy az anticiklon központja egyelőre Nyugat-Európa felett található, ahol már most is extrém hőmérsékleti értékeket mérnek.
A légköri képződmény azonban folyamatosan kelet felé mozdul, így hatása egyre közvetlenebbül érvényesülhet Magyarország térségében is. A szakemberek szerint az anticiklon áramlási rendszerében továbbra is szubtrópusi eredetű légtömegek érkeznek a térségbe, amelyek jelentősen hozzájárulnak a hőmérséklet emelkedéséhez.
Emiatt a hétvége során már az ország minden részén 35 Celsius-fok fölötti maximumokra lehet számítani, miközben egyre nagyobb területen közelítheti meg a hőmérséklet a 40 fokot.
A HungaroMet közösségi oldalán közzétett tájékoztatásában úgy fogalmazott: „Az anticiklon – mely már hosszú idő óta Európa döntő részének időjárását meghatározza – középpontjával jelenleg Nyugat-Európa felett helyezkedik el. Az előző posztunkban láthattátok, hogy ott már 40 fok fölötti csúcsértékeket is mérnek.”
A HungaroMet tájékoztatása szerint a következő napokban tovább változik a légköri helyzet. A következő napokban az anticiklon középpontjával egyre inkább keletebbre, azaz a Kárpát-medence fölé helyeződik, s áramlásában továbbra is szubtrópusi levegőt szállít.”
A meteorológiai szolgálat előrejelzése alapján a hőség fokozódása szinte elkerülhetetlennek tűnik. „Ez azt jelenti, hogy a hétvégére már mindenütt 35 fok felett alakul a maximum, sőt egyre nagyobb területen 40 fok közelében. A jövő hét elején tetőzhet a kánikula, akkor előfordulhatnak olyan helyek, ahol 40 fok fölé forrósodik a levegő!”
A várható extrém meleg miatt a meteorológusok külön is felhívták a figyelmet az elővigyázatosság fontosságára. Közleményük végén arra figyelmeztettek: „Nagyon vigyázzunk magunkra és egymásra is ebben a hőségben!”