Már akkora a hőség Svájcban, hogy ingyen mozival óvják a nyugdíjasokat
Liner
2026-06-24 12:02
Ingyenes mozielőadásokkal segítik a hőség elől menekülő idős embereket Svájcban a tikkasztó nyári forróság idején.
A svájci Genfben ingyenes nappali mozielőadásokkal várják a 65 év felettieket, hogy védelmet nyújtsanak nekik a várost sújtó forróság elől. Az akciót a helyi hatóságok és a mozik közösen szervezik, mivel a hőmérséklet a napokban akár a 36 Celsius-fokot is elérheti.
„Minél melegebb van, a mozi annál inkább menedékhellyé válik” – fogalmazott Laurent Dutoit, a kezdeményezésben részt vevő három filmszínház igazgatója. A szakember hozzátette, hogy június 18-a óta már mintegy 650 szépkorú vette igénybe ezt a lehetőséget.
A 82 éves Daniel Gillieron is beült a genfi Nord-Sud mozi egyik hűvös termébe. Szerinte ez a kezdeményezés nagyszerű alkalom arra, hogy az idősek kimozduljanak otthonról, miközben klimatizált környezetben, kellemesen tölthetik az időt.
Svájcban az idei június az eddigi egyik legmelegebb lehet a mérések kezdete óta, ráadásul a hőhullám egész Európát érinti. A síkvidéki területeken a nappali csúcsértékek elérik a 35 fokot, egyes régiókban pedig a 36 fokot is meghaladja a hőség.
„Ez rávilágít a mostani hőhullám szokatlan jellegére, amely kifejezetten hosszú ideig tart, és igen intenzív” – közölte Elie Kirchner, a MeteoSuisse meteorológiai szolgálat munkatársa.
A szakemberek szerint a kánikula a szokásosnál jóval korábban érkezett meg. Svájcban ugyanis általában csak július második felében, valamint augusztus elején szokott ennyire megemelkedni a hőmérséklet.