← Vissza

news.bsdnet.hu

11 ezer ember került csapdába, elindult a hatalmas mentőakció a Hormuzi-szorosnál

Liner 2026-06-24 09:04
Az ENSZ megkezdte a Hormuzi-szorosban rekedt több mint tizenegyezer tengerész kimenekítését az amerikai-iráni megállapodást követően. Az ENSZ Nemzetközi Tengerészeti Szervezete (IMO) megkezdte a Hormuzi-szorosban rekedt több mint 11 ezer tengerész kimenekítését. A mentési akció azután indulhatott el, hogy az Egyesült Államok és Irán egyetértési megállapodást írt alá az Irán elleni amerikai-izraeli háború lezárásáról. Arsenio Dominguez, az IMO főtitkára egy keddi nyilatkozatban közölte, hogy a műveletet szoros együttműködésben hajtják végre Iránnal, Ománnal, a térség többi part menti államával, az Egyesült Államokkal, valamint a hajózási ágazattal. „Megszereztük a szükséges biztonsági garanciákat, és alaposan ellenőriztük a biztonságos hajózás feltételeit ezen műveletek támogatásához” – fogalmazott a főtitkár. Teherán azután zárta le a létfontosságú útvonalat, hogy február 28-án kitört az Irán elleni amerikai-izraeli háború, emiatt számos kereskedelmi hajó rekedt a szorosban. A múlt héten aláírt egyezmény óta ugyanakkor növekedésnek indult a hajóforgalom, a Kpler hajózási elemző cég adatai szerint ugyanis hétfőn legalább harminchat kereskedelmi hajó haladt át a szoroson, ami a konfliktus kezdete óta a legmagasabb szám. Az Al Jazeera szerint az ománi védelmi minisztérium tájékoztatása alapján a hónapok óta tárgyalt evakuálási folyamat több szakaszban valósul meg. „A jelenlegi környezetben fennálló fokozott ütközésveszély miatt a hajóforgalom fokozatos és ellenőrzött kivezetésére van szükség” – áll a tárca közleményében. Dánia szintén kedden jelentette be, hogy csatlakozik a Franciaország és Nagy-Britannia által létrehozott nemzetközi tengeri misszióhoz, amelynek célja a kulcsfontosságú vízi út újbóli megnyitása. Eközben az amerikai és az iráni fél közötti tárgyalások is kedvező irányba mozdultak el. Az ománi és az iráni fél közös közleményben jelezte, hogy a Hormuzi-szoroson keresztüli kereskedelem újraindításának mechanizmusairól egyeztetnek, ami pozitív elmozdulást jelent. Azt azonban még nem látni, hogy mennyi időt vesz igénybe a szoros teljes megnyitása, addig pedig hajók százai várakoznak a vízi út két oldalán. Marco Rubio amerikai külügyminiszter kedden az Egyesült Arab Emírségekbe érkezett, ahol megerősítette, hogy az Egyesült Államokkal kötendő végleges megállapodás értelmében Irán nem kérhet tranzitdíjat a szorosban. „Ez egy nemzetközi vízi út, márpedig egyetlen országnak sem megengedett, hogy vámokat vagy díjakat vessen ki egy nemzetközi vízi úton” – fogalmazott a politikus, aki szerint ezzel a térség összes állama egyetért majd. Teherán főtárgyalója, Mohammad Bagher Ghalibaf korábban szintén megszólalt az ügyben. Szerinte a Hormuzi-szoros helyzete soha nem fog visszatérni a háború előtti állapothoz, még annak ellenére sem, hogy a felek megállapodtak a vízi út nyitva tartását biztosító kommunikációs csatornák létrehozásáról.
Eredeti cikk megtekintése →