Hadházy Ákos Bús Balázs őrizetbevételéről: még mindig nem tartunk az igazi nagyhalaknál
Index
2026-06-24 13:36
A NAV kedden őrizetbe vette Bús Balázst, Óbuda volt fideszes polgármesterét, az NKA korábbi alelnökét a Nemzeti Kulturális Alap 17 milliárd forintos pénzosztása miatt. Az ügyben rajta kívül még hat embert vettek őrizetbe, mindannyiukat hűtlen kezeléssel gyanúsítják .
A fejlemény kapcsán az Index megkereste Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőt, aki éveken keresztül vizsgálta az állami kulturális és civil támogatások útját.
A képviselő úgy értékelte, hogy a mostani intézkedésekkel „végre működésbe lépett az igazságszolgáltatás”.
Ezt már régen meg kellett volna lépni. Már annak idején is kikerekedett szemekkel csodálkoztam azon, hogyan merik ezeket a nyilvánvalóan égbekiáltó támogatásokat kiosztani, de nyilván azért voltak ilyen bátrak, mert azt hitték, soha nem veszítik el a hatalmat
– fogalmazott.
Elárulta azt is: mindig örül, ha előrelépés van azokban az ügyekben, amelyekkel foglalkozott, ugyanakkor szerinte a nyomozás még messze nem ért a végére.
Még mindig nem jutottunk el az igazán nagy halakig. Akkor lesz rendszerváltás, ha a legfőbb felelősök – akik ezeket az arcpirító ügyleteket lehetővé tették – kivétel nélkül megbűnhődnek
– mondta fogalmazott.
Az ügyre Kiss László, Óbuda-Békásmegyer DK-s polgármestere is reagált a Facebookon. Azt írta, már 2024-ben büntetőfeljelentést tett, mert – álláspontja szerint – NKA- és más források felhasználásával folyt ellene lejárató kampány a kerületben.
A polgármester még a 2024-es önkormányzati kampányban jelentette be – Karácsony Gergely főpolgármesterrel közös sajtótájékoztatón –, hogy feljelentést tesz az Összefogás Óbudáért Egyesület ellen. Állítása szerint a magát közhasznú szervezetként meghatározó egyesület valójában szinte kizárólag közpénzből gazdálkodott, és a Fidesz polgármesterjelöltje, Bús Balázs kampányát finanszírozta, részben a Bethlen Gábor Alapkezelő Városi Civil Alapjából. Akkori számítása szerint az egyesület 10 év alatt mintegy 114 millió forint közpénzt kapott. Az egyesület határozottan visszautasította a vádakat, és úgy reagált: a polgármester saját ügyéről igyekszik elterelni a figyelmet.
Az általam tisztelt Hadházy Ákos számos alkalommal leplezte le, hogy az NKA és az un. Városi Civil Alap pályázatai valójában tiltott pártfinanszírozás eszközei is lehetnek. A Rezsim ügyészsége természetesesen minden alkalommal a Rezsimet védte. Tisztelettel kérdezem, ugye most sincs senkinek kétsége affelől, hogy az ügyészség kormány felé történő vádalku kísérletét láthatjuk. Nagyon jó, hogy most nyomoznak
– írta a polgármester .
Kiss László ugyanakkor felvetette: kik a felelősei annak, hogy a hatóság korábban nem lépett? Bejegyzésében a Donáth László, Iványi Gábor, Varju László és Fekete-Győr András elleni eljárásokat, valamint az úgynevezett Völner-ügyben felmerült bizonyíték-megsemmisítést is felemlegette.
Elsőként Molnár Áron színész-aktivista hozta nyilvánosságra, hogy a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) milliárdokat fizetett ki a Fidesz gazdasági, közéleti és művészeti holdudvarának . Az ügy azután kapott lángra, hogy kiderült: a pénzt egy olyan kollégium, a Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiuma osztotta szét, amelynek a tagjai sem ismertek. Legalábbis 2026. április 27-ig, ekkor jelent meg ugyanis az NKA honlapján, hogy a kollégium vezetője Ughy Attila, a Lechner Kft. tanácsadója, tagjai pedig minisztériumi tisztviselők és a kabinetfőnök-helyettes.
Az NKTK egyik projektmenedzsere, Papp Gergely nyilvánosan vállalta, hogy ő szivárogtatott Molnár Áronnak . Április 14-én kereste fel a színészt, arról tájékoztatva, hogy tudomása van egy 17 milliárd forintos, nem nyilvános kulturális támogatási keret kiosztásáról, amelyről sokan az intézményen belül sem tudtak. Papp elmondása szerint a botrány kirobbanása után több munkatársát is szankcionálták, majd őt és közvetlen környezetét indoklás nélkül kizárták a belső rendszerekből.
A titokban kiosztott pénzek kedvezményezettje többek között Tóth Gabi, aki magánszemélyként 5 millió forintot, párjával közös cége pedig 9 millió forintot kapott. Muri Enikő, Kis Grófo és Dopeman szintén 5-5 millió forintot tehetett zsebre, Deák Bill Gyulának 100 millió, míg Pataky Attila cégének 150 millió forintot adtak. Ezen felül 500 millió forint ment egy 2026 februárjában alapított céghez, amely Mága Zoltán hivatalos fotósa nevén volt bejegyezve.
Hankó Balázs politikai célzatú torzításnak nevezte a kritikákat, és határozottan cáfolta, hogy forrásokhoz jutottak volna a kampányban részt vevő előadók. Hankónak azonban tudnia kellett a juttatásokról, hiszen ő ír alá minden ilyen kifizetést.
Április utolsó napján Baán László lemondott NKA-s bizottsági tagságáról, levelében úgy fogalmazva, hogy számos támogatás nem feleltethető meg az NKA alapvető céljainak. Két nappal később Both Miklós , majd pár órával később Vidnyánszky Attila is követte. Bús Balázs NKA-alelnök már a választások utáni kedden mondott le, és az Index információi szerint sem neki, sem a bizottság többi tagjának nem volt tudomása a rejtélyes ideiglenes kollégium által kiszórt milliárdokról.
Miközben a milliárdok szétszóródtak, a magyar folyóiratok ellehetetlenültek. Tizenkét meghatározó lap főszerkesztője közös nyílt levélben követelte a megítélt támogatások azonnali folyósítását , hangsúlyozva, hogy a szerződések hiánya ellehetetleníti a folyamatos működést.
Majd május elején hűtlen kezelés és költségvetési csalás gyanúja miatt feljelentést tett a Központi Nyomozó Főügyészségen dr. Laczó Adrienn ügyvéd, Szántai Irén NKTK-főigazgató-helyettes jogi képviselője. Az ügyvédi iroda közleménye szerint a támogatások kiosztása egyedi kérelmek alapján, szakmai egyeztetések nélkül, a főigazgató személyes utasítására történt.
Május 27-én reggel NAV-nyomozók jelentek meg az NKA székházában . Tarr Zoltán kulturális miniszter közölte: súlyos visszaélések és gyanús készpénzhasználat miatt tartottak házkutatást. „Közpénzből vásároltak politikai lojalitást” – írta Tarr, és gyökeres változást ígért.
Tarr Zoltán végül 2026. május 18-án rendelte el az NKA kifizetéseinek felfüggesztését, másnap pedig felfüggesztette Krucsainé Herter Anikót , belső vizsgálatot indított, és közölte, hogy minden szükséges támogatást megadnak a hatóságoknak. Az Index pedig az NKTK-től közérdekűadat-igénylés után megkapta, hogy kik fizették vissza a pénzt .
Június elején a NAV tanúként hallgatta ki Molnár Áront Kecskeméten. A színész azt írta, hogy zavarba ejtő volt a meghallgatás, mert a nyomozók mindent tudni akartak, és úgy érezte, ez valódi nyomozás, a civil munka lekerült a vállukról.
(Borítókép: Hadházy Ákos 2025. szeptember 27-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)