← Vissza

news.bsdnet.hu

NKA-botrány: az összes gyanúsított letartóztatását indítványozták

Magyar Hang 2026-06-24 14:15
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben! Az összes, NKA-botrányban érintett gyanúsított letartóztatását indítványozta a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség, mivel mind a hat személy esetében fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye, az eljárás jogellenes befolyásolása, valamint a bűnismétlés veszélye, közölte szerdán a főügyészség a Telex beszámolója szerint. Közleményükben arról írtak, hogy „a gyanú szerint a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) döntéshozó testülete 2024 decemberétől a kompetenciáját meghaladó mértékben, a vonatkozó törvényi előírások és szabályzatok megszegésével 1079 db, mindösszesen 17 milliárd forintot meghaladó összegű támogatásról döntött, amellyel ekkora összegű vagyoni hátrányt okozott.” Az ügyben a NAV ikedden adott ki közleményt . Mint írták, nyomozóik kutatásokat és lefoglalásokat hajtottak végre a Kulturális és Innovációs Minisztériumban, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelőnél (NKTK), valamint magánszemélyeknél. – Az elmúlt időszakban a tényállás teljes körű tisztázása érdekében a NAV jelentős számú tanút hallgatott ki, továbbá elemezte, értékelte a lefoglalt nagy mennyiségű elektronikus adatot. Az ügyben jelentős előrelépést tettek a NAV pénzügyi nyomozói: június 23-án bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt hat főt állítottak elő. Az elkövetők korábban az NKTK és a Kulturális és Innovációs Minisztérium alkalmazásában álltak – és néhányan közülük még most is alkalmazásban állnak. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján az eljárás alá vont személyeket több mint 17 milliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki. A NAV nyomozói mind a hat személyt őrizetbe vették, és az illetékes ügyészségnél kezdeményezték letartóztatásukat – tették hozzá. Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter ezt írta szintén kedden : „Halad előre a Hankó-botrány felderítése, a NAV kedden hat érintettet vett őrizetbe a 17 milliárd forintot meghaladó támogatások ügyében. A nyomozók munkája és a korábbi, politikai lojalitásból kiosztott közpénzek átvilágítása elengedhetetlen, mert csak így lehet átláthatóan átalakítani, szakmai alapon működővé tenni a kulturális támogatási rendszert kiépítését. A hűtlen kezelés gyanújával meghallgatott és most őrizetbe vett egykori és mostani munkavállalók a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) és a Kulturális és Innovációs Minisztérium alkalmazásában állnak vagy álltak”. A 24.hu megtudta: az ügyben őrizetbe vették és gyanúsítottként hallgatták ki Bús Balázst, Óbuda volt fideszes polgármesterét, aki az elmúlt években a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke volt.
Eredeti cikk megtekintése →