Beérett az Orbán-kormány egyik utolsó védelmi beszerzése, teljessé vált a Gripen-flotta – galéria
HVG
2026-06-24 15:24
Teljessé vált Magyarország Gripen-flottája: kedden Kecskeméten hivatalosan is átadták a tizenhetedik és tizennyolcadik vadászbombázót, amelyeket a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárja vett át. A repülőtéren tartott ceremóniának nem csupán a gépek érkezése adott apropót, annak is emléket állított, hogy Magyarország két évtizede tartja rendszerben és alapozza légierejét svéd SAAB eszközeire.
Az első JAS-39 Gripen 2006-ban érkezett Magyarországra, miután eredetileg az ezredforduló után adtak le rendelést az első 14 darabra. A további négy gép leszállításáról , illetve a teljes flotta szoftverfrissítéséről azután állapodott meg az Orbán-kormány a svédekkel, hogy több mint másfél éven át blokkolták a skandinávok NATO-csatlakozását .
A képre kattintva galéria nyílik.
A lízingkonstrukcióban érkező svéd vadászgépekre eredetileg az amerikai F–16-os ellenében esett a választás. A flottával a Magyar Honvédség a térség meghatározó légierejét tudhatta magáénak, aminek a mai napig van európai dimenziója is.
Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter ugyan – feltehetőleg a V4-csúcs miatt – nem volt ott az átadón, közösségi oldalán közzétett bejegyzésében azonban mérföldkőként értékelte a beszerzést. „A Gripen-flotta bővítése nemcsak modern haditechnikai fejlesztés, hanem egyértelmű üzenet is Magyarország biztonságának fontosságáról (…), amely hosszú távon garantálja légterünk védelmét és szövetségesi kötelezettségeink teljesítését” – fogalmazott.
Ott volt helyette Kürtös László, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, aki beszédjében kiemelte:
A repülőgépek a magyar légtér őrzése mellett a NATO keleti szárnyának védelméhez is hozzájárulnak. Szlovénia, Horvátország, Szlovákia és a balti államok egén rendszeres bevetéseket vállalnak.
https://hvg.hu/360/20251211_hvg-magyar-gripenek-litvaniaban-nato
Úgy vélte, „az áprilisi választásokon a magyar emberek kelet helyett Európát választották, és erős jelzést küldtek, hogy az ország jövőjét a demokratikus, nyugati értékek mentén képzelik el”, így a katonai biztonság mellett a szövetségesek bizalmának megszerzését jelölte meg legfontosabb külpolitikai feladatként.
A svéd delegáció felszólalói mellett Kürtös is méltatta a Magyar Légierő személyi állományát is.
A technika azonban mit sem ér a magyar pilóta nélkül, hiszen a Top Gun óta jól tudjuk: »Nem a gép számít, hanem a pilóta!«
– fogalmazott .
A SAAB nemrég nyitotta meg Magyarországon vadászgépek szoftverfejlesztésére szakosodott Repülési Fejlesztési Központját, így a képzésre és kutatás-fejlesztésre is alkalmas képességgel a partnerség bőven túlmutat egy egyszeri beszerzésen. Carl-Fredrik Edström tábornok, a Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal képviselője kiemelte, hogy a Gripen megbízható és költséghatékony vadászgép, amelyet úgy terveztek, hogy kis helyigény mellett nagy teljesítményt nyújtson. Naprakészségét folyamatos fejlesztésekkel és szoftverfrissítésekkel tartják fenn. A most átadott repülőgépek lényegesen fejlettebbek, mint a húsz évvel ezelőttiek – mondta.
A rendezvény végén Mészáros Csongor főhadnagy, Gripen-pilóta légibemutatót tartott, majd Kürtös László – a svéd delegáció kíséretében – megtekintette a kecskeméti KC–390 Millennium repülőgépeket, az L–39 Skyfoxokat és a dandár szimulátorait.
https://hvg.hu/tudomany/20260614_veres-viktor-embraer-kc-390-millennium-szallitogep-fotozas-galeria-gripen-fallcon-airbus-skyfox
Nyitókép: A Magyar Légierő JAS-39 Gripen vadászrepülőgépe a levegőben Kecskemét fölött. Fotó: HVG / Veres Viktor