← Vissza

news.bsdnet.hu

Kapitány István: 2030-ig uniós pénzből több mint tízszeresére növeljük a magyarországi szélerőművi kapacitásokat

444.hu 2026-06-24 17:40
„2030-ig az Európai Unió támogatásával a jelenlegi kapacitás több mint tízszeresére növeljük a magyarországi szélerőművi kapacitásokat” – jelentette be Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter a Facebookon. Azt mondja, ez jelentős előrelépés, hiszen a szélerőművek teljesítménye 2016 óta „gyakorlatilag be volt fagyasztva”. Ugyan az elmúlt években dinamikusan nőtt a zöld energiatermelés, ennek döntő részét a naperőművek adták. Kapitány szerint a valóban biztonságos energiaellátáshoz több lábon kell állni, és a szél- és naperőművek jól kiegészítik egymást. Első lépésként augusztus 31-én pályázatot hirdetnek legalább 700 megawattnyi új szélerőművi kapacitás csatlakoztatására, ami önmagában több a ma működő kapacitás kétszeresénél, és „közel egymilliárd eurónyi beruházást jelent Magyarország számára”. Hogy mindenki számára átlátható legyen a folyamat a pályázat tervezetét már július közepén társadalmi egyeztetésre bocsátják. Diszkrimináció és korrupció mentes tendert ígér. 2030-ig összesen 4 gigawattnyi szélerőművi beruházásra írnak ki pályázatot. Ez négy paksi blokk névleges teljesítménye. Mindehhez a villamosenergia-hálózatot is fejleszteni kell, erre másfél milliárd eurót különítenek el az EU-s forrásokból, ennek előkészítésén már most dolgoznak.
Eredeti cikk megtekintése →