Hírességek, akik mindent megtesznek azért, hogy még legyen jövője a Földnek
Index
2026-06-24 17:32
Vilmos herceg a London Climate Action Week alkalmából globális vezetőket és hírességeket hívott meg a United for Wildlife üzleti fórumára. A United for Wildlife az eredetileg 2009-ben Vilmos és Henrik herceg által alapított The Royal Foundation szervezete, amelyet most Vilmos herceg és Katalin hercegné vezet. Az esemény a vadon élő állatok illegális kereskedelme és a környezetkárosító bűncselekmények megfékezését célozta, amit a szervezet a globális együttműködésben és az üzletek elköteleződésében lát. Az eseményen többek között Emma Watson és Benedict Cumberbatch is megjelent , a színésznő fel is szólalt.
Emma Watson, a leginkább Harry Potter-filmekből ismert színésznő régóta tevékenykedik aktivistaként, főként a nőkért és a zaklatás ellen. Az ENSZ Nők szervezetének képviselője korábban a környezetvédelem érdekében szervezett beszélgetést a COP26 éghajlatváltozási konferencián Greta Thunberggel, és további fiatal klímaaktivistákkal. Felszólalásaiban gyakran hangsúlyozza, mennyire fontos a fiatalok véleménye a klíma tárgyalásában, ezt a United for Wildlife fórumán is megtette:
A storytelling (történetmesélés) nagy erővel bír. A történetet, amit márkaként bemutatunk, az átláthatóság, és ahogy ezeket a problémákat körbejárjuk, számít. Számít a fiataloknak.
Egy szórakoztató esetet mesélt el, ami még a Harry Potter-filmek forgatása alatt történt vele, mivel nappalijából egyszer csak férfiakat látott meg óriási kameralencsékkel. A színésznő első gondolata az volt, hogy lesifotósok találtak rá, ám mint kiderült, nem miatta érkeztek. „Egy nagyon ritka madár miatt voltak ott, aminek vörös kánya a neve. És lényegében szinte ezért törtek be a hátsókertünkbe, mert azt hitték, egy vörös kánya van az udvarban.”
Emma Watson mellett Benedict Cumberbatch is megjelent az eseményen, aki szintén a környezetvédelem érdekében folytat aktivista tevékenységet. A színész a BBC Sherlock című sorozatával nyert hírnevet, emellett különböző dokumentumfilmek narrációját vállalta el. Ezek közül talán a legismertebb a BBC déli Csendes-óceánról készült minisorozata (South-Pacific), amiben nem bírta kimondani a „pingvin” szót.
Június 22-én mutatták be először Londonban új dokumentumfilmjét, a How to Live on Earth (Hogyan élj a Földön) című filmet, ami azt a létfontosságú kapcsolatot járja körbe, ami a természethez köt minket. A kapcsolat jövőbeli szerepét hangsúlyozza, illetve bemutatja, hogyan alkalmazkodnak és csatlakoznak az emberek a természethez, hogy együttes erővel oldjuk meg a Föld legnagyobb problémáit. Később a Youtube-on lesz elérhető a dokumentumfilm.
Cumberbatch egyébként az Extiction Rebellion környezetvédelmi-, illetve a Green Rider mozgalom tagja, amely a filmipar egészségesebb, igazságosabb működéséért dolgozik. A KOKO Foundation globális környezetvédelmi nagykövete . Nemcsak a környezetvédelemért, hanem az emberi jogokért, a fiatalok fizikai- és mentális egészségéért is gyakran fellép.
Rengeteg más híresség tevékenykedik és tevékenykedett a múltban is a környezetvédelem érdekében, de vajon miért fontos, hogy felszólaljanak ezekben a társadalmat és természetet érintő témákban? Az ismert személyek akarva-akaratlanul is hatással vannak követőik (vagy éppen utálóik) véleményére, így sokszor nem is azzal érnek el hatást, amit mondanak, hanem azzal hogy ők mondják. Társadalmi és környezetvédelmi problémákkal kapcsolatban a felszólalás és a pénzügyi támogatás mellett szükségszerű az emberek edukációja, érzékenyítése, motivációja is.
Mivel a hírességeknek alapvető befolyása van akár olyan társadalmi csoportokra is, amelyeket egy-egy szervezet nem tud megszólítani, szükség van arra, hogy véleményt alkossanak. Célzott tevékenységük, álláspontfoglalásuk mellett a szellemi munkásságuk is létfontosságú. A művészettel olyan teret hoznak létre, amelyben a követők, nézők számára átélhetővé válik a társadalmi problémák, a környezetvédelem jelentősége. Ez azért fontos, mert sok esetben a nyers adatok nem érik el az embereket – ehelyett a művészet által keltett érzelmekkel tudnak kapcsolódni a természethez, és ahhoz a közös célhoz, hogy védjük azt.
Köztudott, hogy többek között Leonardo DiCaprio, Angelina Jolie, Cate Blanchett, Emma Thompson és James Cameron hozzájárulnak a környezetvédelemhez, viszont az alábbiakban olyan hírességeket szedtünk össze, akiknek környezetvédelemért folytatott munkájáról kevesebb szó esik.
A színésznő többek között a Trónok Harcában szerepelt, majd a Last of Us posztapokaliptikus drámasorozatának főszereplőjeként jelent meg. A Green Rider mozgalom tagja, amely, mint fentebb kifejtettük, a filmipar egészségesebb, igazságosabb működéséért dolgozik. A Last of Us második évadától sikerült is érvényesítenie a Green Rider értékeit, hogy fenntarthatóbb lehessen a forgatás.
2024-ben egy elgondolkodtató rövid animációs film, a Matilda and the Brave Escape narrátora is lett. Egy igaz történetről van szó, melynek főszereplője a Matilda nevű malac , ami 2021-ben megszökött egy angol farmról, hogy a Surge Sanctuary állatvédő szervezetben keressen menedéket. Ramsey nemcsak színésznőként, hanem tudományos szinten is hozzájárul a környezetvédelemhez: 2022-ben az Open University angol állami egyetemén kezdett környezettudományt tanulni .
A kétezres évek végén számos energetikai cég kezdett nagyszámú földfelvásárlásba New York államban, Callicoon környékén, ahol Ruffalo is birtokol területeket. Mivel a gázkutakat rendkívül közel tervezték felépíteni, nemcsak birtokaihoz, hanem a Delaware folyó vízgyűjtő területéhez (amely milliókat lát el vízzel), a színész környezetvédelmi aktivizmusba kezdett . A Water Defense és a The Solutions Project non-profit szervezetek társalapítója, amelyek a tiszta vízért és az újrahasznosítható energiáért tevékenykednek.
Emellett 2016-ban a Dear President Obama dokumentumfilmben is szerepelt, amelyben Obamát és a legnagyobb olajat forgalmazó cégeket szólítja meg az amerikai elnök ciklusa alatt gyorsan növekvő energiakitermelés következményei miatt. 2019-ben a megtörtént eseményeket feldolgozó Sötét vizeken című életrajzi-thrillerben szintén szerepelt, ami Robert Bilott ügyvéd történetét mutatja be, aki a DuPont vegyi gyára ellen folytatott jogi küzdelmet.
A norvég énekesnő és dalszerző az egész munkásságát a természet köré szervezi: a környezetvédelem és a létezés témáit dolgozza fel folk-pop zeneszámaival. Zeneszerzőnek önmaga mellett rendszerint a Földet is jelöli, így az ENSZ és a Spotify támogatásával jött létre a NATURE nevezetű projektje, aminek bevételeit közvetlenül klímacégeknek utalja át. Sokszor együttműködött már a Greenpeace szervezetével, és az Északi-sarkra is többször elutazott, hogy az óceán helyzetére hívja fel a figyelmet. Részt vett a COP26 klíma konferencián. A What Happened to the Heart című, 2024-es albumával pedig könyörög az emberiségnek, hogy gyógyítsa meg a bolygót és saját kollektív lelkét.
Az énekesnő 2024-2025-ös turnéját a REVERB mozgalom segítségével tette környezettudatossá, vinyl lemezeit és márkás termékeit 100 százalékban újrahasznosított anyagból készítteti . A turné bevételéből 11,5 millió dollárt adományozott olyan szervezeteknek, akik a környezetvédelem és élelmiszer-ellátás érdekében, illetve az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséért munkálkodnak.
2022-ben az Overheated fiatalok által vezetett többnapos klímacsúcsát rendezte édesanyjával együtt, ennek alkalmából egy rövid dokumentumfilmet is bemutatott az esemény címével. Egy évvel a klímacsúcs előtt Billie Eilish egy OverHeated című dalt is kiadott. 2023-ban pedig a Sziget fesztiválon Billie Eilish koncertje előtt egy külön szekciót szenteltek annak, hogy felhívják a figyelmet a klímaváltozásra és a környezetvédelemre.
A környezetvédelemmel és társadalmi problémákkal foglalkozó előadó együttműködik az EarthPercent zenészeket támogató környezettudatos szervezettel. Az énekesnő leginkább a nők, az emberiség és a kultúra érdekében végzett aktivista tevékenységéről ismert. 2023-ban jött ki a Labour című száma, ami a nőket érintő egyenlőtlen bánásmódra hívja fel a figyelmet. A Föld Hónapja alkalmából Miyazaki című számának az EarthPercent és a Sounds Right segítségével a természet hangjaival készült verzióját is elkészítette. Továbbá 2026 márciusában tartott különleges adománygyűjtő koncertet a Föld ünneplése érdekében, amelynek bevételét az EarthPercent szervezetének ajánlotta fel.
Az ír énekes dalszövegeiben a természet, a mitológia és a klasszikus irodalom felhasználásával tárja fel az emberi érzelmek világát. A Wasteland, Baby! című, 2019-es albumában központi téma a környezetszennyezés, a szmog, a világvége az emberi hanyagság miatt, és a természeti katasztrófák a környezetszennyezés következményeképpen. Vizuálisan is természeti elemeket csatol albumaihoz, ezt a 2019-es albumának vízalatti borítóján is láthatjuk.
Míg a 2023-as Unreal Unearth borítóján emberi fogsor látható, ami a földből bukkan ki, és virágszálat tart. Ezen a lemezen szólal fel a környezetvédelem érdekében, és a források kimerítésére, a természet egykori állapotának elvesztésére hívja fel a figyelmet. A 12 éve megjelent Like Real People Do című számát egyébként 2024-ben újra kiadta, amit Paris Palomához hasonlóan a természet hangjaival készített újra, amelynek bevételeit az EarthPercent szervezetének adományozott.
(Borítókép: Billie Eilish 2024. február 25-én. Fotó: Gilbert Flores / Variety / Getty Images)