Jelentős romlást okozott a vízminőségben a Szinvát elszínező szennyezés
Magyar Hang
2026-06-24 17:42
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben!
A laboratóriumi vizsgálatok alapján a szennyezés a Szinva érintett szakaszán nemcsak elszíneződést okozott, hanem jelentős vízminőség-romlást is – közölte a Facebook-oldalán Miskolc polgármestere.
A borsodi megyeszékhely patakjának színe kedden vált narancssárgává, a városvezető azonnali vizsgálatot rendelt el. Úgy tűnik, hogy a Tatár utcai Miskolci Fűtőmű területén az egyik gőzfejlesztő kazánjának karbantartása során keletkezhetett, a kazánból leengedett, vas-oxidot tartalmazó víz műszaki hiba vagy emberi mulasztás miatt a patak vizébe folyt.
Tóth-Szántai József most azt írta, hogy a beömlés közelében a vas, a mangán és a szerves szennyezőanyagok mennyisége is többszörösen meghaladta a határértékeket. A patak alsóbb szakaszán, a Szinva Terasz környezetében már alacsonyabb értékeket mértek, vagyis a szennyezés a vízben lefelé haladva hígulni kezdett.
Mindez a vízi élővilágra is toxikus hatású volt. A szakemberek szerint jó hír, hogy a halak jelentős része el tudott úszni a szennyezéssel leginkább érintett területekről. Ugyanakkor a patak medrében és az üledékben élő kisebb élőlényeket a szennyezés valószínűleg súlyosan érintette. A jelenleg is folyamatban lévő vizsgálatoknak – a polgármester szerint – a fentieken túl arra is választ kell adniuk, hogy a szennyezés milyen hatással volt a Szinva teljes élővilágára nemcsak rövid, hanem hosszabb távon is.