Indiában már az éjszakai órákra tolódik az élet a kibírhatatlan hőség miatt
Liner
2026-06-24 19:43
Az egyre intenzívebbé váló hőhullámok miatt az indiai lakosok kénytelenek teljesen átalakítani a mindennapi életüket és a munkarendjüket.
Indiában a nyári hőség mára szinte elviselhetetlenné vált, a perzselő hőhullámok miatt pedig egyre többen kényszerülnek arra, hogy a mindennapi tevékenységeiket a hűvösebb, sötét órákra halasszák. A klímaváltozás következtében a forró időszakok hosszabbá, gyakoribbá és intenzívebbé váltak az ázsiai országban.
A Jaisalmer sivatagi városa mellett élő Sawai Bhati Singh elmondása szerint a hagyományos védekezési módszerek már nem bizonyulnak elegendőnek. A huszonhat éves pásztor vastag kőtömbökből épült, kevés ablakkal rendelkező otthona ugyan valamennyire kívül tartja a katlanszerű hőséget, a belső hőmérséklet így is fojtogató.
„Próbálunk alkalmazkodni, de a hőség elleni hagyományos módszerek már nem működnek. Minden évben egyre melegebb van” – nyilatkozta a férfi, aki leginkább két- és négyéves kisfia egészségéért aggódik, amikor a porban játszanak. A családi gazdaságban a felesége és az édesanyja egy szellőző, nádtetős konyhában főznek fatüzelésű tűzhelyen, miközben az ivóvizet a közeli kútból húzzák fel. A vizet juta zsinórral betekert üvegekben hűtik, kihasználva a párolgás hőmérséklet-csökkentő hatását.
A hőség a férfi kecske- és szarvasmarha-állományát is súlyosan érinti. Az állatok az árnyékban húzódnak meg, a magas hőmérséklet miatt pedig kevesebbet esznek, ami közvetlenül csökkenti a tejhozamukat – számolt be róla a Straits Times .
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a család 2025-ben vásárolta meg az első, nedves rostokkal működő léghűtőjét. „Korábban sosem volt szükségünk ilyenre, de a tavalyi év olyan forró volt, hogy muszáj volt vennünk egyet, mostanra pedig már kettő is van belőle” – magyarázta a férfi. Hasonló nehézségekkel küzd az Új-Delhi melletti Jamuna folyó ártéri területén gazdálkodó Bhole Shankar is. Bár a fővárosban idén nyáron mért 46,5 Celsius-fok elmaradt a 2024-es 49,9 fokos rekordtól, a mindennapi élet így is különösen megterhelővé vált.
„Az ártéren élni hűvösebb, mint a házak között ragadni, ám bizonyos napokon a nappal és az éjszaka teljesen egyformának tűnik” – fogalmazott a harminchat éves gazda. Ő egy műanyag fóliából és bambuszrudakból álló kunyhóban él családjával. A család nincs rákötve az elektromos hálózatra, egy napelem segítségével azonban működtetni tudnak egy kisméretű ventilátort, amely a meleg levegőt keringeti.
A hőség miatt teljesen átalakították a napi rutinjukat, így a munkát már jóval hajnal előtt megkezdik a földeken. A legforróbb órákban az árnyékban pihennek, majd a szürkület közeledtével térnek vissza a növényekhez.
Éjszakára feltekerik a sátor műanyag falát, majd hagyományos, kötélből font ágyakon alszanak, amelyek lehetővé teszik a levegő szabad áramlását. „Minden elmúló év egyre forróbbnak tűnik. Igyekszünk az árnyékban maradni, de gazdaként ezt nagyon nehéz megvalósítani” – mondta Shankar.