Több mint tízszeresére növelné a kormány a szélerőművi kapacitást 2030-ig
HVG
2026-06-24 18:46
Európai uniós támogatásával a jelenlegi kapacitás több mint tízszerezés növeljük a magyarországi szélerőmű-kapacitásokat – jelentette be Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter szerda este a Facebookon . A miniszter emlékeztetett, hogy a szeles energiatermelés gyakorlatilag bő évtizede 330 megawattos szinten volt bebetonozva, és bár a zöldenergia-termelés rendkívül dinamikusan nőtt, ez elsősorban naperőműveket jelentett, pedig a széllel nagyon jól ki lehet egészíteni.
A kormány első lépésként már augusztus végén pályázatot hirdet legalább 700 megawattnyi új szélerőművi kapacitás csatlakoztatására. A miniszter erről nem beszélt, de csak ezzel a pályázattal és a meglévő 330 megawattal (ha megépülnek az új turbinák) már elérik az Orbán-kormány által eredetileg 2030-ig tervezett 1 gigawattos kapacitást. Megemlítette viszont, hogy az átláthatóság jegyében már július közepén társadalmi egyeztetésre bocsátják a pályázat tervezetét. Teljes mértékben versenyalapú, diszkrimináció és korrupciómentes tendert ígért.
Kapitány szerint ez egymilliárd eurónyi beruházást jelent Magyarország számára, de nem állnak meg itt: 2030-ig összesen 4 gigawattnyi kapacitásra fognak kiírni további pályázatokat, vagyis több mint tízszeresére növelik a jelenlegi kapacitást, akkorára, ami már megfelel négy paksi atomerőművi blokk névleges teljesítményének – igaz, aligha fognak folyamatosan ennyit termelni.
A miniszter szerint a szükséges hálózati és infrastrukturális fejlesztéseket is elvégzik, erre 1,5 milliárd eurót fordítanak uniós támogatásból.
A magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal alig egy hete jelentette be, hogy kérdőívben mérik fel a szélenergia-piac igényeit.
Kapitány bejelentése bizonyítja, hogy az új kormány a szélenergia tekintetében is gyökeresen másként gondolkodik, mint elődje, amely több mint egy évtizedig blokkolta , majd a beígértnél kevesebb helyen , illetve a kivételezetteket előnyben részesítve engedélyezte új szeles termelési kapacitások telepítését, bár idén tél végén már ők is nélkülözhetetlennek nevezték a hasznosítását.
Kapitány szavaiból az is kiviláglik, hogy halltattak már arról a szakmai konszenzusról, ami értelmében a beépített napelemes kapacitásoknak nagyjából a felét célszerű elérni szélturbinákkal, hogy hatékonyan lehessen ellensúlyozni a napelemes termelés hiányosságait. Magyarország ugyanis jelenleg valamivel több mint 8 GW-nyi beépített naperőműves kapacitással rendelkezik.