Újabb hőségrekord Franciaországban, tízezreknek okoz áramkimaradást a kánikula
444.hu
2026-06-24 19:26
Franciaországban a mérések 1947-es kezdete óta a legmelegebb napot regisztrálták – közölte az ország meteorológiai szolgálata. Ezzel megdőlt a kedden felállított rekord, miközben az országban már áramkimaradásokat okoz a hőség – írja a BBC. Az ország nyugati részében több tízezer ház maradt áram nélkül. Párizsban és számos más régióban a hőmérséklet szerdán meghaladta a 40 fokot. Az egész Európát érintő hőhullám haláleseteket okozott Franciaországban, Spanyolországban és Olaszországban is. Magyarországon jövő hét kedd éjfélig meghosszabbították a vörös kódot. A vörös kód múlt szombat hajnalban lépett életbe és kedd éjfélig tartott, de a hőség miatt meghosszabbították. A rendelkezésnek két fontos célja van: egyrészt felhívja a társadalom figyelmét a rendkívüli helyzetre, másrészt a speciális eljárásrend alatt a szociális szektorban a diszpécserszolgálat jelzése alapján minden intézménynek fogadnia kell a hajléktalanokat, attól függetlenül, hogy kiknek nyújtanak szolgáltatást. Ezen felül a tartós csapadékhiány és az országot sújtó kánikula okozta fokozott tűzkockázat miatt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, június 25-től Magyarország egész területén tűzgyújtási tilalmat rendelt el.