Török Gábor szerint akik megszavazzák a Tisza alkotmánymódosítását, elhiszik, hogy semmi nem korlátozza őket
HVG
2026-06-25 08:06
„Ha a fegyver kint van az asztalon, az azt jelenti, hogy akár használni is lehet. Ha a fegyvert elsütik, onnantól kezdve az már nem lehetőség, hanem a repertoár, a gyakorlat része” – ezzel a mondattal vezette fel a Tisza alkotmánymódosító javaslatának kritikáját Török Gábor.
Magyar Péter hétfőn jelentette be az Alaptörvény 17. módosítását, melyben egyetlen mondattal intéznék el a korábban többször is lemondásra felszólított Sulyok Tamás eltávolítását. Ennek lényege, hogy a köztársasági elnök megbízatása a módosítás hatálybalépését követő napon megszűnik, amit bizalomvesztéssel indokolnak.
A tervezet nemcsak alkotmányjogászok körében nem okozott osztatlan sikert, Török Gábor politikai elemző is fenntartásait fejezte ki. Kiemelte, hogy az alkotmányozó többség lényegében azt jelenti, hogy a hatalom gyakorlója szinte bármit megtehet, az alkotmány sem korlátozza, hiszen azt bármikor átírhatja. A korlátot tehát csak önmaga jelenti: a fegyver kint van az asztalon, a hatalom gyakorlásának mércéje így az lesz, hogy mikor, mire és hogyan használja.
A politikai elemző emlékeztetett arra is, hogy az Orbán-kormány nem habozott használni a fegyvert, így foglalták el az Alkotmánybíróságot, alakították át a bírósági rendszert, de használták a politikai propaganda céljára is. Amire azonban a Tisza-kétharmad most készül, az véleménye szerint még az előző másfél évtized alkotmányos barkácsolásai között is feltűnő. A hivatalban lévő államfő eltávolítását „nem bonyolítja túl, nem akarja intézményátalakításba csomagolni, mint a Fidesz tette a bíróság elnökével, hanem egyszerűen kimondja, leírja, ami a politikai akarata”.
Török tanulságosnak nevezi, hogy akik kritikusak voltak a Fidesz hatalomgyakorlásával, most ezt a megoldást legfeljebb érdekesnek minősítik.
Szerinte ez inkább egy olyan precedens, amely világossá teszi: akik ezt megszavazzák, azok azt gondolják, hogy tényleg semmi nem köti, korlátozza őket, minősített többségükkel bármit megtehetnek.
https://hvg.hu/360/20260623_allamfovesztes-alaptorveny-modositas-egymondatos-selyemzsinor-sulyok-tamas-elmozditasa
Azt is elmagyarázza, hogy ez mivel jár: ha Sulyok eltávolítása után a parlament nem egy „Tisza-bábot” választ meg elnöknek, hanem egy valóban pártoktól független, szuverén államfőt, akkor egy esetleges kormánnyal kialakult konfliktus esetén a már egyszer használt fegyvert látja majd az asztalon.
Ha nem tetszik, amit csinál, legfeljebb az ő mandátumát is megszakítják - ha már egyszer megtették, miért ne tehetnék meg újra
– tette hozzá.
Török szerint az alkotmánymódosítás nem a jelenlegi, általa is sokat bírált, gyengén teljesítő elnökről szól. Hanem arról, hogy a 141 képviselő rálép-e arra az útra, amin mindent lehet, de ami valójában a semmibe vezet. „Igaza van Magyar Péternek: ez egy történelmi döntés lesz, amelyet később nagyon sokat fogunk emlegetni.
https://hvg.hu/itthon/20260623_sulyok-tamas-mennie-kell-amnesty