← Vissza

news.bsdnet.hu

Hatalmas bejelentést tett Kapitány István: megnyílt a másfél milliárd eurós pályázat – ötezer megawattnyi új erőmű előtt nyitják meg az utat

VG 2026-06-25 11:37
Hatalmas fejlesztés indul a magyar villamosenergia-hálózaton – jelentette be Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter közösségi oldalán . A tárcavezető közölte: megnyílt az a korábban már bejelentett, másfél milliárd euró értékű fejlesztési program, amely európai uniós forrásból valósul meg, és a magyar villamosenergia-hálózat korszerűsítését, illetve megerősítését szolgálja. Kiemelte, hogy a villamos energia szerepe évről évre növekszik. Nemcsak az ipari termelésben, hanem valamint az épületek fűtésében és hűtésében is egyre nagyobb az elektromos energia jelentősége. A miniszter szerint az energiaigény növekedésével párhuzamosan elengedhetetlenné válik egy korszerű és megbízható villamosenergia-hálózat kiépítése, amely képes kiszolgálni a megújuló energiaforrások gyors terjedését is. Kapitány István hangsúlyozta, hogy a villamosenergia-hálózat az energiarendszer számára ugyanazt a szerepet tölti be, mint az úthálózat a közlekedésben: hiába jelennek meg új „járművek”, vagyis új erőművek, ha a hálózat nem képes fogadni az általuk termelt energiát. A most megnyíló program egyik legfontosabb eredménye, hogy csaknem ötezer megawattnyi új, elsősorban megújuló energiatermelő kapacitás csatlakozhat majd a magyar villamosenergia-rendszerhez. A fejlesztéseknek köszönhetően könnyebbé válhat új naperőművek, szélerőművek és más korszerű energiatermelő létesítmények hálózati integrációja is. A beruházási program nemcsak a nagyfeszültségű hálózat fejlesztéséről szól. A miniszter elmondta, hogy Kapitány István szerint a 2030-ig megvalósuló hálózatfejlesztések jelentős lépést jelentenek a magyar energiarendszer korszerűsítésében, a hazai energiatermelés diverzifikálásában, valamint egy tisztább, biztonságosabb és gazdaságosabb energiaellátás megteremtésében. A miniszter úgy fogalmazott: a jövő energiarendszere nagyobb biztonságot és több lehetőséget jelent Magyarország számára, ezen dolgozik a kormány a most induló fejlesztési programmal. A most bejelentett fejlesztések jelentőségét jól mutatja, hogy Balasa Levente, a Siemens Zrt. Smart Infrastructure üzletágának vezetője korábban a Világgazdaság hasábjain arra figyelmeztetett: a villamosenergia-hálózatokra soha nem látott terhelés hárul. Az elektromos közlekedés terjedése, az adatközpontok energiaigényének növekedése és a megújuló energiaforrások gyors térnyerése miatt a hálózati kapacitásokat bő egy évtized alatt gyakorlatilag meg kell duplázni. A szakember szerint a hagyományos hálózatüzemeltetési módszerek már nem lesznek elegendők. A decentralizált energiatermelés, a kétirányú energiaáramlás és az egyre összetettebb rendszerek miatt a jövő villamosenergia-hálózata csak intelligens, digitalizált és egyre inkább autonóm működéssel tudja biztosítani a stabil és biztonságos energiaellátást.
Eredeti cikk megtekintése →