Trump első ízben szúrt oda Starmer lehetséges utódjának
Origo
2026-06-25 12:20
Nagy-Britannia és az Egyesült Államok diplomáciai viszonya viharosnak ígérkezik. Donald Trump amerikai elnök rendkívül liberálisnak nevezte Andy Burnhamet első nyilvános megjegyzésében, a brit képviselő pedig az elmúlt hetekben kritikus hangot ütött meg az amerikai elnökkel szemben – számolt be róla a The Guardian .
Ahogy arról az Origo is beszámolt, Keir Starmer hétfőn lemondott Nagy-Britannia miniszterelnöki posztjáról, valamint a Munkáspárt vezetéséről is, helyére az egyik legesélyesebb jelölt Andy Burnham, aki ráfordult a Downing Street átvételére. Burnham nem akárki: a népszerű vezetőt az észak királyaként emlegetik . A 2017 óta aratott három polgármesteri győzelme azt mutatja, hogy képes választásokat nyerni, ahogy ezt ismét bebizonyította a makerfieldi körzetben tartott időközi választáson is. Burnham győzelme lehetővé teszi számára, hogy versenybe szálljon Starmer megüresedett miniszterelnöki székéért – írja a BBC .
Trump újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy Burnham valószínűleg nem fogja megnyitni az Északi-tengert az olajkutatás előtt, és kijelentette, hogy az Egyesült Királyság haldoklik. Arra a kérdésre, hogy mit tud a brit politikusról, azt válaszolta:
Az amerikai elnök a fosszilis energiahordozók kitermelésének híve, a brit Munkáspárt viszont elkötelezett a zöld átállás és a klímacélok teljesítése mellett. Burnham Manchesterben is zöld irányvonalat képviselt és a Makerfieldben folytatott kampánya során bírálta Trumpot, az amerikai politikát polarizáltnak és mérgezőnek nevezve.
A brit diplomatáknak és Burnham stábjának valószínűleg máris el kellett kezdenie a kármentést, hogy a politikus kijelentései ne fagyasszák be teljesen a két ország diplomáciai viszonyát.