Elnyílott a pitypang. Megírjuk – Megszűnhet a Magyar Krónika is
Magyar Hang
2026-06-25 12:30
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben!
Túl nagy nyilvánosságot nem kapott ugyan, de az utóbbi időszakban egy egész sajtóportfóliót épített maga köré a korábbi kormány által bőkezűen támogatott Batthyány Lajos Alapítvány is. A KESMA–Mediaworks mintát követték: a szervezet alá létrehoztak egy céget (BL Nonprofit Kft), ez adta ki a különböző sajtótermékeket. Ezek közül többet nem ők hoztak létre, de jó ideje ők adják ki (Metazin, Magyar Krónika). Emellett birtokolták a 2010 óta létező Hungarian Rewiew-et és a 2021 áprilisában megjelent Hungarian Conservative nevű angol nyelvű kéthavi lapot is. A honlap szerint a saját kiadványaink mellett támogatják a The European Conservative magazinnak, „Európa első számú konzervatív angol nyelvű filozófiai, politikai és művészeti folyóiratának” megjelenését is.
Lapunk információ szerint nagy a baj: a Metazin szerkesztőségének már két hete elmondták, hogy a nyáron megszüntetik a kiadás finanszírozását, és pár napja elkezdődtek a felmondások a Magyar Krónikánál is – július végére egyetlen alkalmazott sem marad. Úgy tudjuk, hogy a negyedévente kiadott magazin többet már nem jelenik meg.
Ezeket az információkat erősíti az a levél is , amely nemrég jelent meg a Magyar Krónika szerkesztőségének aláírásával. Ebben a következőket írják: „Az elmúlt években több százezer olvasóhoz jutottunk el. Számtalan olyan település, kezdeményezés és történet kapott helyet lapunkban, amely a média más felületein alig vagy egyáltalán nem jelenik meg. Most azonban olyan helyzetbe kerültünk, amely a magazin jövőjét bizonytalanná teszi. A lap kiadójának fenntartói háttere a közeljövőben várhatóan jelentősen átalakul, ezért a Magyar Krónika további működésének feltételeit új alapokra kell helyeznünk. Meggyőződésünk, hogy a magyar kultúra, a helyi közösségek és a reményt adó történetek bemutatása közös ügy. Hiszünk abban, hogy a jövőben is szükség lesz rá. A tét egyszerű: szeretnénk, ha a Magyar Krónika a jövőben is megjelenhetne, és továbbra is elláthatná közszolgálati küldetését”. Arról is írtak, hogy „most új partnereket, támogatókat, mecénásokat, vállalkozásokat és intézményeket keresünk, akik fontosnak tartják e munka folytatását. Ha van ötlete, javaslata, ismer olyan személyt, céget, alapítványt vagy közösséget, aki/amely szívesen megismerné a Magyar Krónika küldetését és terveit, kérjük, keressen minket”.
A Kerényi Imre által gründolt (volt kormánypárti) Magyar Krónika indulása is meglehetősen furcsára sikerült: a felkért szerzők kaptak egy meglehetősen modoros levelet Kerényi aláírásával, melynek több szófordulata azóta mémmé vált.
„A Magyar Krónika a centrális politikai erőtér építő embereiről szól. Fizikai és szellemi értelemben. Hőseit e folyóirat tisztelettel és szeretettel mutatja be. A Várkert Bazár felújítását vezénylő néhai Zumbok úr, a Kossuth teret megálmodó Wachsler úr, a nagyberuházásokat bonyolító Fürjes úr, a Vár 25 elnevezésű felújítási terven munkálkodó Potzner úr, a káptalantóti kertészmérnök asszony, a tejcsináló Cserpes úr, a dalcsináló Ákos úr, a kiállításokat varázsló Baán úr, a színházcsináló és öt gyermeket nevelő Vidnyánszky úr, a borkészítő Bock úr, a lótenyésztő Lázár testvérek meg a többi eredményes ember mesélje el e folyóiratban gyermekkorát is, képzését is, és a nagymama krémesét is” – írta Kerényi, de a következő gondolatsor is emlékezetes: „Jó volt a színdarab. Megírom. Lebilincselt a koncert. Megírom. Kinyílott a pitypang. Megírom. A kormánybiztos a televízióban elkápráztatta a kérdezőbiztost, idős művészünk csinált egy szép filmet, a biopiacon sárga volt a pecsenyekacsa, megírom. Csökkent a rezsim. Megírom. Ellenfelem jól szólalt meg. Megírom és megdicsérem. A Magyar Krónika szerzői szellemi életünk meghatározó személyiségei. Akikből nem önbizalomhiány árad, hanem derű, hit és szakmaiság.”
Ugyan az új kormány július 31-ével megszünteti a kekvákat, azaz a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat, így a Batthyány Lajos Alapítványt is, a döntés mégis váratlan, mert a BL Nonprofit Kft-nek nincsenek anyagi gondjai. A Magyar Hang június elején megírta , hogy a cég tavaly és idén is 550-550 millió forintot kapott az alapítványtól.
A tervezett bezárással kapcsolatban kérdéseket küldtünk a Magyar Krónika szerkesztőségének és a BL Nonprofit Kft-nek is. Dobozi Gergely, a BL ügyvezetője azt írta: „A jelenleg folyamatban lévő jogalkotási folyamat bizonytalanságot teremt a Társaság és ezáltal az általa kiadott lapok jövőjét illetően. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy sem a tulajdonos, sem az ügyvezetés, sem a főszerkesztőség részéről nem született olyan döntés, amely a lapok megszüntetésére irányulna, mint ahogy ilyen szándékról sincs tudomásom”. A felmondásokkal kapcsolatos kérdéseinkre ugyanakkor nem válaszolt, és arra sem, hogy 2022 óta a BL Nonprofit Kft. mennyi közpénzt kapott.