← Vissza

news.bsdnet.hu

Visszavonulót fújt az önkormányzat, egyelőre nem lesz Fenyő Miklós-szobor a XIII. kerületben

HVG 2026-06-25 14:35
Egyelőre jegeli a Fenyő Miklós-szobor ügyét a XIII. kerületi önkormányzat – derül ki a testület csütörtöki közleményéből. A kerületben szobrot állítottak volna a január végén elhunyt zenészlegenda tiszteletére, aki ezer szállal kötődött a városrészhez, és díszpolgári címet is kapott 2004-ben. „Emlékét az elmúlt időszakban filmvetítéssel, számainak koncertsorozaton való játszásával és különböző kulturális programokkal ápoltuk. Ebbe az emlékezetpolitikai sorba illeszkedett a szoborállítással kapcsolatos szándék” – írják. Hozzáteszik ugyanakkor, hogy „az elmúlt időszakban a nyilvánosságban kialakult vita, a különböző szakmai álláspontok megismerése a folyamat újragondolását teszi szükségessé”. Habár a szakmai zsűri a bemutatott szobortervet a bírálaton elhangzott észrevételek megfontolásával elfogadásra és kivitelezésre javasolta, úgy döntöttek, hogy a megvalósításról szóló előterjesztést leveszik a képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjéről. Ezek alapján egyelőre korántsem biztos, hogy a közeljövőben lesz Fenyő-szobor, habár már a pontos helye is megvolt, a Szent István park 26. szám előtt kapott volna helyet. A kerületi polgármester, Tóth József nemrég fotókat is posztolt a gipszmakettről . A pályázatra érkezett tervek közül Orbán Előd szobrászművész alkotását javasolta megvalósításra a szakmai zsűri, amely azonban nem aratott osztatlan tetszést; egyrészt a kommentelők szétszedték, másrészt még petíció is indult ellene , még Szikora Róbert, Fenyő egykori zenésztársa is a nemtetszését fejezte ki. https://hvg.hu/elet/20260611_szikora-robert-szerint-fenyo-miklos-szobra-nem-is-hasonlit-a-zeneszre
Eredeti cikk megtekintése →