Szombattól jön a harmadfokú hőségriasztás, Magyar Péter ismertette a kormány intézkedéseit
168.hu
2026-06-25 15:03
Június 27-től harmadfokú hőségriasztás van érvényben, a teendőket Magyar Péter ismertette.
2026. június 25., 16:03
Szerző: Kurucz Barbara
A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!
Lapunk is beszámolt arról az elmúlt napokban, hogy hazánkat eléri a hőkupola , ezért a következő időszakban extrém hőségre lehet számítani. Az előrejelzések szerint a 40 fokot is megközelíthetik a napi maximumok, ami még az egészséges szervezetet is próbára teszi. Június 27-től harmadfokú hőségriasztás lép életre, Magyar Péter ismertette a kormány intézkedéseit.
Az előrejelzések szerint június utolsó napjaiban az ország nagy részén 35 és 41 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletekre kell felkészülni, a legforróbb térségekben pedig a 38-40 fokos értékek sem kizártak . A várható extrém meleg miatt az országos tisztifőorvos június 20-án másodfokú hőségriasztást rendelt el, amelyet június 27. és 30. között harmadfokú hőségriasztás vált fel.
A szakemberek szerint a rendkívüli hőséget egy nagy kiterjedésű anticiklon idézi elő, amely hőkupolaként működve a forró levegőt a Kárpát-medence fölött tartja. A jelenség megakadályozza a hűvösebb légtömegek és hidegfrontok beáramlását, miközben a felhőtlen égbolt és a n api 15-16 órás napsütés tovább fokozza a felmelegedést .
Az előrejelzések alapján a hétvégén országszerte 35 fok feletti hőmérsékletekre lehet számítani, vasárnap és hétfő délután pedig több helyen megközelítheti vagy elérheti a 40 Celsius-fokot a hőmérő higanyszála .
2026. június 25., 11:26
Brutális hőség tarolja le Magyarországot a hétvégén, az időjárás extrém lesz, mutatjuk, hol lesz a legmagasabb a hőmérséklet.
168
2026. június 25., 10:45
A BKV-járatok klímaberendezéseit nem a napokban tapasztalható extrém forróságra tervezték.
Kabai Laura
2026. június 25., 05:23
Az időjárás még az egészséges személyeket is nagyon megviselheti, a forróság egyelőre nem enyhül.
168
Magyar Péter az országos tisztifőorvossal, a Védelmi Igazgatósági Hivatal főigazgatójával közösen tartott sajtótájékoztatót. A miniszterelnök elmondta, hogy a hőség elleni védekezést ő vezeti. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy mindenki figyeljen a vízfogyasztásra, a lakosság kerülje az alkoholt, ilyenkor a víz hidratál a legjobban . Emiatt az ország egész területén osztanak majd ivóvizet, ahol szükség van rá.
Orosz Beatrix elmondta, hogy lehetőség szerint 11 és 16 óra között ne tartózkodjunk a szabadban, és főleg ne menjünk a napra . Javasolja a könnyű világos ruha viselését, valamint a lakásokat napközben árnyékoljuk, reggel és este szellőztessünk. Gyermeket senki se hagyjon a gépkocsiban, ez az idős emberekre, kutyákra is vonatkozik. Ez különösen veszélyes lehet, mivel a lezárt autó utastere pillanatok alatt felmelegedhet.
Csak kijelölt fürdőhelyen szabad fürdőzni , felhevült testtel soha nem szabad vízbe ugrani. Orosz Beatrix hangsúlyozta, hogy a hőség elleni küzdelem, közös ügy.
Magyar Péter arról beszélt, hogy a kormány folyamatosan frissíti péntek éjféltől a hőséggel kapcsolatos híreket . Jelenleg kevés helyen van szükség vízkorlátozásra. Amennyiben ez indokolt lesz, azt az önkormányzatok rendelik el. Magyar Péter arról is beszélt, hogy ahhoz, hogy ne legyen szükség sok településen vízkorlátozásra, arra kérik a lakosságot, lehetőség szerint ne most töltsék fel a medencéket, és ne locsoljanak.
Kiemelten figyelik a sérülékeny csoportokat, a szociális intézményeket ellátják mobilklímákkal . Az utcai segítőszolgálatok foglalkoznak az utcán élő emberekkel, krízisautók járják a helyszíneket, és klimatizált helyiségek állnak a lakosság rendelkezésére.
Több tömegrendezvény is lesz a napokban, például a Budapest Pride, és a Fishing on Orfű. Magyar Péter elmondta, hogy egyeztettek már a szervezőkkel, ők a kormány részéről nem szeretnének beavatkozni, de arra kérik a szervezőket, hogy fontolják meg a gyermekrendezvények elhalasztását. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy az államigazgatásban hétfőre és keddre otthoni munkavégzést rendeltek el .
A miniszterelnök elmondta, hogy a hétvégén is ülésezni fog a kormány, folyamatosan figyelik majd a hőséghelyzetet , és szükség esetén beavatkozik majd a kormány.
(Kiemelt kép: Balint Szentgallay / NurPhoto / NurPhoto via AFP)