Nem kapnak végkielégítést a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetői
HVG
2026-06-25 15:24
A Törvényalkotási Bizottság a jövő heti szavazás előtt csütörtökön azért egészítette ki Melléthei-Barna Márton Tisza-képviselő törvényjavaslatát a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről, mert az nem foglalkozott az állásukat vesztő munkatársak juttatásával. A bizottság a szokásos módon , a meg nem nevezett kormánypárti tagjainak módosító javaslatát elfogadva úgy döntött, hogy a nagyjából 100 ember az általános szabályok szerint, közszolgálatban eltöltött idejétől függően egy és nyolc hónap közti fizetésének megfelelő végkielégítést kap. Ez alól azonban kivették az elnököt és helyetteseit. Ez bekerült az összegző módosító indítványba .
Ez azt jelenti, a Hivatal kutatóintézetének vezetőjét, a Kádár-korszak titkosrendőrségénél szolgált Horváth Józsefet nem, ő kap végkielégítést. A végkielégítésből kizárt vezetők a jól ismert Lánczi Tamás elnök, valamint az általa kinevezett és a nyilvánosságban szinte ismeretlen két elnökhelyettes, Berzi Gergely és Szablics János. Mint a hvg.hu-nak 2024-ben sikerült megtudnia , az elnök juttatása akkor a következő volt:
https://hvg.hu/kkv/20260327_szuverenitasvedelmi-hivatal-balasy-gyula-hype-hyper
A törvény, amelyet a jövő héten várhatóan elfogadnak, kimondja, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal tényleges közfeladatot nem látott el, létrehozása pusztán politikai szándékot és érdeket szolgált. Valódi célja az volt, hogy politikai nyomást gyakoroljon az állampolgárokra, illetve egyes szervezetekre, sajtótermékekre. Mivel ez a tevékenység nem kívánatos egy alkotmányos demokráciában, az Országgyűlés megszünteti a Hivatalt, amelynek ezzel minden eljárása megszűnik. Általános jogutódja (például az esetleges szerződéses kapcsolatokban) az Igazságügyi Minisztérium.
https://hvg.hu/itthon/20241007_Allami-auto-Orban-millio-fizetes-ruhapenz-Lanczi-Tamas-Szuverenitasvedelmi-Hivatal-kozerdeku-adatigenyles-ebx
Nyitóképünkön Lánczi Tamás, fotó: HVG/Túry Gergely.