Teljesen felszámolják a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, minden vizsgálat leáll, végkielégítést sem fizetnek
Portfolio
2026-06-25 15:30
Az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságban elfogadott módosító indítvány értelémében végkielégítés nélkül távozhat Lánczi Tamás elnök és a Szuverenitásvédelmi Hivatal teljes vezetése egy új törvényjavaslat értelmében, amely magát a hivatalt is megszüntetné.
A szervezet feladatait az Igazságügyi Minisztérium veszi át, a korábban indított eljárások pedig kivétel nélkül leállnak.
A jogszabály hatálybalépéséig a hivatal már nem vállalhat új kötelezettségeket, a törvény életbe lépését követően pedig beolvad a minisztériumba. A hivatalos megszűnéssel együtt automatikusan lezárulnak azok az ügyek is, amelyeket a szervezet a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvényre hivatkozva indított el .
A döntés értelmében az intézmény összes munkatársának megszűnik a jogviszonya.
Bár az alkalmazottak egyébként jogosultak lennének a végkielégítésre, a javaslat kifejezetten megfosztja ettől a juttatástól a hivatalt vezető elnököt és az elnökhelyetteseket .
A Szuverenitásvédelmi Hivatalt 2023-ban alapította az Orbán-kormány, az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított az ügyben. A mostani felszámolás jogi alapját Magyar Péter kormánya teremtette meg, amely a szervezet megszüntetésének lehetőségét az Alaptörvény már elfogadott 16. módosításában rögzítette.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images