← Vissza

news.bsdnet.hu

„Béranyás gyerek? Miért kell ez?” – ezért veszett össze az édesanyjával Ráthonyi-Palácsik Tímea

Blikk 2026-06-25 15:34
Ráthonyi-Palácsik Tímea, aki korábban Vajna Tímea néven vált ismertté, hosszú és érzelmileg megterhelő utat járt be, mire anyává válhatott. Éveken át küzdött a gyermekáldásért, és végül különleges módon vált kétszeres édesanyává: miközben béranya segítségével megszületett a kisfia, Ben, Tímea már várandós volt a kislányával, Hailey-vel. Most elárulta, miért alakult ki családi konfliktus a béranyaság kapcsán. Ferencz Evelin Újságíró (Sztárvilág) Ezeket látta már? Bár a gyermekvállalásért folytatott küzdelmét Ráthonyi-Palácsik Tímea korábban megosztotta a nyilvánossággal, a kisbabás időszakról eddig keveset beszélt . Most azonban őszintén mesélt az érzelmi hullámvasútról, amelyet átélt, és arról, hogyan találta meg a boldogságot ebben a rendhagyó családi helyzetben. Tímea még Andy Vajna oldalán , 35 évesen lefagyasztatta petesejtjeit, hogy biztosítsa a későbbi gyermekvállalás lehetőségét. Második férjével ezekből a petesejtekből próbáltak gyermeket vállalni, de szinte az összes embrió beültetése sikertelenül zárult. Ráthonyi-Palácsik Tímea a preimplantációs genetikai vizsgálatok fontosságára hívta fel a figyelmet, és reményét fejezte ki, hogy a Magyar Péter vezette kormány jelentős változtatásokat hajt végre a meddőségi kezelések terén. A modell a posztjában meg is jelölte a miniszterelnököt. „Az utolsó előtti embriót beültették a béranyának: ebből született meg Ben fiam. A legutolsó embrió egy kislány volt: az amerikai orvosaim azt mondták, hogy azt ne is ültessem be, mert kb. 10 százalék esélye van, vagy kevesebb. És sikerült!” – idézte fel az üzletasszony. Tímea nem bánja, hogy lefagyasztatta a petesejtjeit, úgy véli, Amerikában sok nő alkalmazza ezt az opciót a "biztonság kedvéért". „A kislányomat is el fogom vinni petesejtleszívásra, ha elég idős lesz hozzá! Nem tudhatjuk, ki hogyan találja meg a karrierjét, az életét, bármi történhet a mai világban” – hangsúlyozta Timi a Fertility Forum beszélgetésében dr. Vereczkey Attila meddőségi szakorvosnak. Az anyaságig vezető út során Tímea számos nehézséggel szembesült , beleértve a béranyasággal kapcsolatos társadalmi előítéleteket is. Bár Magyarországon a béranyaság nem engedélyezett, Amerikában lehetősége nyílt erre a megoldásra. Elmondása szerint kezdetben ő maga is küzdött az érzéssel, hogy nem élheti át a terhesség minden pillanatát, és féltékenységet érzett a béranya iránt. „Nagyon féltem attól, hogy mások ítélkezni fognak. Főleg a magyarok szeretnek ítélkezni, olyan dolgokban is, amit nem éltek át. Nem tudták, mit éltem át. A saját anyukámmal is vitatéma volt, hogy béranyás gyerek? Miért kell ez? Nem értette meg. De most már persze szereti és él-hal érte. Nekem is fájt először, hogy béranya mellett döntöttünk: nem élhetem át a terhességet, nem tudom szoptatni, nem tudom átérezni, amikor először rugdos. Kettősség volt bennem. Örültem, hogy sikerült, de féltékeny is voltam a béranyára, belül szenvedtem és lelkileg még jobban izgultam, mint a saját terhességem alatt. Hogy jól van-e, mit csinál, mit eszik, betakarja-e a hasát, elmegy-e a kezelésekre, tud-e pihenni?” – részletezte az anyuka, amit a story.hu szemlézett. Ugyanakkor mély hálát érzett iránta, hiszen a fiatal nő, aki maga is kétgyermekes édesanya, azért vállalta a béranyaságot, hogy biztosabb jövőt teremtsen családjának. „De nagyon jó kapcsoltban maradtunk, 24 éves, és két kisfia van. Épp azért vállalta ezt, mert szerettek volna házat venni és biztonságos környezetet biztosítani a saját gyerekeinek. Az első internetes találkozásunkkor tudtam, hogy ez egy különleges kapcsolat köztünk. Amikor megszületett Ben, nem szakítottam el őket, hanem ott maradtunk a szobában: ott lehetett vele, megszoptatta. Szerettem volna, hogy lássa egy kicsit. Együtt voltunk hárman két órán át. Másnap is még megszoptatta, és adott is tejet lefagyasztva, hogy vigyem haza. Úgyhogy nagyon hálás vagyok neki” – ecsetelte Timi. Tímea saját terhessége álomszerű élmény volt számára, még a fizikai kellemetlenségek sem tudták elhomályosítani az örömét. „Nem érdekelt, hogy vizesedtem, hogy fájt a fejem, hogy hőhullámaim voltak, hogy 94 kilósan mentem szülni” – jelentette ki. Gyermekei között mindössze fél év korkülönbség van, ami különleges helyzetet teremtett a családban. Tímea azonban hangsúlyozta, hogy mindkét gyermekét egyformán szereti, és úgy érzi, hogy Ben és Hailey sorsa összefonódott, hiszen "nekik együtt kellett a világra jönniük". Palácsik-Ráthonyi Tímea
Eredeti cikk megtekintése →