← Vissza

news.bsdnet.hu

Jó hír a pedagógusoknak: megérkeztek a béremelés részletei – ekkor érkezik a visszamenőleges kifizetés

VG 2026-06-25 16:18
Az elmúlt években jelentős átrendeződés zajlott le a magyar közszférában, több ágazatban, így a közoktatásban is béremelést hajtott végre a korábbi kormányzat. A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint intézményi szinten átlagosan 0,4 százalékpontos béremelést kell végrehajtani, amelyből – a gyakornokok kivételével – minden pedagógusnak legalább 0,3 százalékpontos emelés jut. Az intézkedés célja, hogy a pedagógusbérek továbbra is megfeleljenek az uniós elvárásoknak és a kormány vállalásának, vagyis a pedagógus átlagbér érje el a diplomás átlagbér 80 százalékát. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a 2025-ös pedagógus átlagbér 840 753 forint volt. A rendelet szerint a visszamenőleges illetménykülönbözetet a munkáltatóknak egy összegben kell kifizetniük. Erre legkésőbb a 2026. augusztusi illetmény folyósításával egyidejűleg, vagy augusztusban külön hóközi kifizetésként kerülhet sor. A rendelet a béremelés mellett módosítja a pedagógusok illetményének korábbi határait is. A gyakornokok havi illetménye 2026-ban 707 600 forint lesz. A rendelet szerint módosulnak az illetmények az egyes kategóriákban, így A szakképzésben dolgozó oktatók bére is emelkedik: a rendelet 775 500 forintról 778 ezer forintra módosítja az irányadó összeget. A jogszabály a kihirdetését követő hónap első napján lép hatályba, ugyanakkor a béremelést 2026. január 1-jétől visszamenőleg kell alkalmazni. A munkáltatóknak az új illetményt tartalmazó kinevezési okmányokat és munkaszerződés-módosításokat legkésőbb augusztus 19-ig kell közölniük az érintettekkel. A most megjelent rendelet érdemben nem tér el a június közepén társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezettől. A szabályok véglegessé váltak, így a munkáltatóknak augusztus 19-ig kell közölniük az új illetményeket.
Eredeti cikk megtekintése →