Egy Lyme-kórnál is veszélyesebb fertőzést terjesztenek a hazai kullancsok!
Kiskegyed
2026-06-25 16:30
Valóságos biológiai bomba ketyeg a fővárosi parkokban és erdőszéleken, a gyanútlan kirándulók pedig mit sem sejtenek a lábuk alatt leselkedő horrorról! Egy rangos nemzetközi szaklapban megjelent, kőkemény és ijesztő tudományos figyelmeztetés rázta meg a közvéleményt, miután magyar kutatók sokkoló felfedezést tettek a budapesti vérszívók vérfagyasztó átalakulásáról.
A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és az Állatorvostudományi Egyetem szakemberei egy teljes éven át gyűjtötték a parazitákat Budapest egyik peremkerületében, a laboratóriumi eredmények láttán pedig még a sokat látott tudósoknak is elakadt a szava. Kiderült ugyanis, hogy a változó környezeti tényezők miatt egyre agresszívabb és az emberre is rendkívül veszélyes , idegenhonos kórokozók telepedtek meg a fővárosi aljnövényzetben.
A legnagyobb és legbrutálisabb meglepetést egy vörösvértesteket zabáló, egysejtű szörnyeteg, a Babesia microti okozta. Doktoraik kimutatták, hogy a tavaszi időszakban összegyűjtött budapesti példányok több mint harmadában, egészen pontosan harminchat százalékában ott lapult ez a gyilkos fertőzés , ami a korábbi egy-két százalékos hazai átlaghoz képest elképesztő robbanást jelent. Ez a parazita a szervezetbe jutva maláriához hasonló intenzív hidegrázást, sárgaságot és a vérsejtek szétesése miatt súlyos vérszegénységet idéz elő.
De ha ez nem lenne elég, a dörzsölt kutatók Közép-Európában először mutatták ki városi környezetben a távol-keleti vándormadarak által behurcolt Ehrlichia muris baktériumot is. Ez az alattomos kórokozó magas lázzal, elviselhetetlen fejfájással és kíméletlen izomfájdalmakkal kínozza meg az embert. A szakértők kerek-perec kimondták: a budapesti zöldövezetekben már távolról sem csak a jól ismert Lyme-kór ellen kell védekezni, így a legkisebb kerti séta előtt is katonás fegyelemmel kell alkalmazni a legerősebb riasztószereket, mert a kullancsok már a fővárosban is kíméletlenül lecsapnak.
Via Femina