← Vissza

news.bsdnet.hu

Állami kézbe kerül a ZalaZONE – teljes átvilágítás jöhet az ország egyik legfontosabb járműipari központjában

VG 2026-06-25 16:40
A ZalaZONE járműipari tesztpálya legkésőbb júliustól ismét állami tulajdonba kerül – jelentette be közösségi oldalán Nagy Márta, a Tisza Párt zalaegerszegi országgyűlési képviselője, miután a Parlamentben egyeztetett Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszterrel. A képviselő beszámolója szerint a miniszter a múlt héten személyesen is ellátogatott a ZalaZONE-ba, ahol a tesztpálya szakmai vezetésével tárgyalt a jövőbeli tervekről. Nagy Márta emlékeztetett arra, hogy a ZalaZONE jelenleg közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány (kekva) fenntartásában működik . A Tisza-kormány által elfogadott jogszabályok alapján azonban ezek az intézmények fokozatosan visszakerülnek állami tulajdonba, így a járműipari tesztpálya is legkésőbb júliustól ismét az államhoz kerül. Az átvételt követően jelölik ki azt a tárcát, amely a szakmai irányításért felel majd. A képviselő szerint erre jelenleg a legesélyesebb a Tudományos és Technológiai Minisztérium, ugyanakkor erről még nem született végleges döntés. A bejegyzés szerint az új fenntartó első feladata a ZalaZONE működésének részletes vizsgálata lesz. Ennek során áttekintik a kapcsolódó cégek Nagy Márta ezt azzal indokolta, hogy az előző kormányzat idején több jelentős állami beruházásnál is felmerült a közpénzek nem megfelelő felhasználásának gyanúja, ezért indokoltnak tartják az átfogó ellenőrzést. A képviselő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a ZalaZONE kutatás-fejlesztési infrastruktúraként fontos szerepet tölthet be Magyarország és Zala vármegye tudományos, innovációs és gazdasági fejlődésében, amennyiben felelős módon működtetik. A ZalaZONE állami tulajdonba vétele annak a szélesebb folyamatnak a része, amelynek keretében a kormány több közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány fenntartásában működő intézményt is visszavesz állami irányítás alá. A korábban elfogadott törvények értelmében az érintett alapítványoknak át kell adniuk az általuk kezelt állami vagyont. A kormány ezt azzal indokolta, hogy ismét közvetlen állami ellenőrzés alá kívánja vonni az érintett vagyonelemeket, és egységesebb működési, illetve elszámoltatási rendszert alakítana ki. A jogszabályok elfogadását a Parlament korábban jóváhagyta, így a folyamat több intézményt és vagyonelemet is érint.
Eredeti cikk megtekintése →