Magyar Péter: Népszavazás lesz az új alkotmányról
Klubrádió
2026-06-25 15:21
Magyar Péter a kormányzati tájékoztatón közölte: nem néhány politikus fogja írni az új alaptörvényt, hanem a szakmaiság és a társadalmi részvétel is érvényesül majd. A következő hónapban felkérnek a közreműködésre mindenféle elismert szereplőt, szakembert, intézményeket, egyházakat, kisebbségi csoportokat; a formálódó szöveget a különféle fórumokon lehet majd véleményezni. Ezután jön az országgyűlési szavazás, majd népszavazás az új alkotmányról.
A kormányszóvivői tájékoztatón elhangzott: az alkotmánymódosítással kapcsolatban várják a magyar emberek véleményét, eddig 13 ezren küldtek javaslatot a 17. módosításhoz. Magyar szerint ez a különbség a fideszes nemzeti konzultáció és a valódi társadalmi egyeztetés között. A miniszterelnök szerint 95 százalék támogatta a módosítást, öt százaléknak kételyei vannak vagy ellenzi azt. A leginkább embereket érdeklő téma a képviselői mandátum maximalizálása 12 évben, ezt követi a köztársasági elnök mandátumának megszűnése. A mandátumkorlátnál a legtöbben szigorítanának, nyolc évre csökkentenék. Magyar szerint monitorozzák a véleményeket és közzé is teszik őket, majd ezután döntenek, milyen formában nyújtsák be a javaslatot.
A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -védelmi Hivatallal kapcsolatban is várják az észrevételeket. Magyar szerint itt is támogatóak a megjegyzések, sőt, sok szigorító javaslat is jött, volt, aki testkamerát szereltetne a politikusokra.
Magyar szerint nagyon jó, hogy van valódi társadalmi egyeztetés. Arra a kritikára, hogy nem beszélt előre a cikluskorlátról, elmondta, hogy 2024-ben írt először a Facebookon erről, csak akkor még nyolc évet javasolt.
Szerinte azért nem volt sikeres a rendszerváltás, mert paktumokat kötöttek régi és új szereplők, ők viszont kikérik az emberek véleményét. A Tisza gyors, rövid, önkorlátozó és pontos változásokat akar, ezek mind ismertek voltak a magyar emberek előtt. Egyúttal bejelentette, hogy jövő hétre meghívták a Velencei Bizottság vezetői, szívesen megvitatják velük a tervezett változtatásokat. A volt LMP-elnöknek, Schiffer Andrásnak pedig azt üzente, hogy az LMP programjában is benne volt a 8 éves korlátozás.
Magyar Péter a közeljövőben induló alkotmányozási folyamatról azt mondta, nem néhány politikus írja az új alaptörvényt, érvényesíteni fogják a szakmaiságot és a társadalmi részvételt is. A következő hónapban felkérnek elismert közéleti szereplőket, szakembereket, intézményeket, egyházakat, kisebbségi csoportokat a véleméynezésre, majd a formálódó szöveget különféle fórumokon is meg lehet majd vitatni. Ezután jön az országgyűlési szavazás, majd a népszavazás az új alkotmányról.
A Telex írta meg, hogy a Nemzeti Fejlesztési Központ dolgozói petíciót indítottak Nemcsok Dénes államtitkári kinevezése miatt. Magyar Péter erre reagálva azt mondta, hogy a kormány komolyan veszi a dolgozók véleményét. Ha sokan kifejezik az elégedetlenségüket, nem fogják lesörpörni azokat. A kinevezésnél azt a szempontot mérlegelték, hogy augusztusban lejár a határidő az uniós források hazahozatalára, az államtitkár szakmai ismereteire szükség van. Hozzátette, senkinek nincs életre szóló kinevezése.
"A magyar Cosa Nostra bizonyos emberei befolyással rendelkeznek még az ügyészi szerveknél" – fejtette ki Magyar Péter az aranykonvoj-ügykapcsán. A miniszterelnök azt üzente a legfőbb ügyésznek, hogy ha nem tudja megtisztítani a szervezetét a fideszes befolyástól, akkor távozzon a hivatalából. Azt is elmondta, hogy a szervek egymásra mutogatnak a felelősség ügyében, de a legfőbb felelős Orbán Viktor.
Vitézy Dávid bejelentette, hogy az Európai Bizottság jóváhagyta a magyar kormány helyreállítási tervét. Ezt azt jelenti, hogy következhet a végrehajtási szakasz, már nem az a kérdés, teljesítik-e a feltételeket, bízik abban, hogy ehhez Sulyok Tamás is aláírja a korrupciósellenes törvénycsomagot. Jövő héten benyújtanak egy törvényjavaslatot a Magyar Fejlesztési Bank átalakításáról, hogy ne a kormány házipénztáraként működjön az MFB. Ez is az egyik feltétele az uniós pénzek felhasználásának.
Ahol a pályaállapotok megengedik, újranyitják a vasutakat, Komló és Dombócvár között már augusztustól megindulhat a forgalom, hiszen a pályát eddig is fenntartották, mert teherszállítás használták, közölte Vitézy Dávid. Miskolc és Tiszaújváros között szeptembertől indul újra a közlekedés.
A közlekedési múzeum véglegesen a Központi Járműjavító területére költözik a Kőbányai útra, nem Debrecenbe, tette hozzá.
A Hauszmann-programban felújított épületek új funkcióiról gondolkoznak, alapvetően kulturális szerepet szánnának nekik. A Honvéd Főparancsnokság épületével kapcsolatban egyelőre nincsenek elképzelések, miután a Hadtörténeti Múzeum visszaköltözött a korábbi helyére, de szeretnének olyan kulturális funkciót találni az épület számára, ami illik a Várhoz.
Az Alkotmánybíróság költözését leállítják.