Navracsics Tibor megindokolta, miért fogalmazták meg a magyar nagytőkéseket felszólító nyílt levelet
Index
2026-06-25 17:36
Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, az elmúlt napokban Ferencz Orsolya volt űrkutatási biztos és Navracsics Tibor korábbi közigazgatási és területfejlesztési miniszter nyílt levélben szólította fel a magyar nagytőkéseket, hogy mentsék meg a konzervatív médiát, hiszen a hetek óta zajló tömeges elbocsátások miatt rengeteg család megélhetése foroghat kockán. Arra kérték őket, hogy kezdjenek hozzá egy minőségi jobboldali médiaportfólió finanszírozásához, majd annak is hangot adtak, hogy az állásukat vesztett szakemberek számára azonnal kínáljanak munkát.
Akkor még a pontos célját még nem fogalmazták meg, azonban Navracsics Tibor nemrég kifejtette, pontosan mit szeretnének elérni ezzel a felszólítással.
Egyrészt azon újságíróknak, akik elveszítették a megélhetésüket, jelezni, hogy együtt érzünk velük, másrészt pedig ki akartuk fejezni az értetlenségünket, hiszen az elmúlt 16 évben egy nagyon erős középosztályosodási és polgárosodási folyamat is zajlott, amelynek az egyik eredménye egy látható nemzeti tőkés közép- és felső középosztály kialakulása volt. A nemrég publikált Magyarország 100 leggazdagabb embere listán jól látszik, hogy szép számmal vannak ennek a rétegnek képviselői a száz leggazdagabb magyar ember között is. Miután ők egy év alatt többmilliárdos vagyongyarapodást is elkönyvelhettek, most érezhetnék azt az erkölcsi kötelességüket, hogy azoknak az embereknek nyújtsanak segítséget, akik annak idején segítették a polgári Magyarországot megalkotni és fenntartani
– nyilatkozta a Magyar Nemzetnek .
Navracsics Tibor az interjúban arról is beszélt, biztos abban, hogy már 2014-re is gyengültek a kapcsolataik a középosztállyal és az értelmiséggel, hiszen már akkor jelentősen leegyszerűsödött a Fidesz kommunikációja. Ugyan sikeresnek ítélte ezt a vonalat, de az érvelés hiánya miatt fokozatosan vesztették el ezeket a társadalmi rétegeket. Kifejtette, hogy 2022-ben már a középosztály jelentős részét is elvesztették, ám akkor az orosz-ukrán háború mindent felülírt. Úgy véli, érthető, hogy a kommunikáció az alacsonyabb iskolai végzettségűekre koncentrált, ám az értelmiséget teljesen elhanyagolták, ezt pedig több okra vezette vissza. Kiemelte, hogy a felelősséget mindenkinek vállalnia kell.
Magyar Péter a választási kampányban, illetve a győzelmét követően is többször hangoztatta, hogy jelentősen visszavágják a különböző tisztségek vállalását. Azt már Alaptörvénybe foglalták és Sulyok Tamás köztársasági elnök is aláírta, hogy a miniszterelnök maximum két ciklust tölthet be, de hasonló, két vagy háromciklusos korlátozást vezetnének be a képviselők esetében is. Navracsics Tibornak pedig összességében lesújtó erről a véleménye.
Nem látom értelmét ezeknek a szabályozásoknak, idegen is a parlamentarizmus természetétől. A kormányzati rendszerekben a miniszterelnök hivatali idejét sem szokták korlátozni, nem is beszélve a képviselőkről vagy a polgármesterekről. Ezt hajlamos vagyok felfogni úgy, mint adminisztratív korlátozást a politikai versenyre nézve. Az a demokráciát veszélyeztető lépés, amikor egy kormányon lévő párt olyan intézkedéseket hoz, amely hatalmi szóval, jogszabályokkal korlátozza a versengést. Ilyen az 1945–49 közötti időszakban volt, amikor a Szövetséges Ellenőrző Bizottság tiltott el pártokat vagy politikusokat a választáson való indulásban. Most ugyanerre hajaz az összes ilyen törekvés.
– vélekedett.
A korábbi közigazgatási és területfejlesztési miniszter azt is megindokolta, miért tért vissza a politikai porondra, holott korábban többször is beszélt arról, hogyha kikap a választókerületében (Veszprém vármegye 3. számú), akkor leteszi a lantot . „ Sohasem értelmeztem úgy a politikából való visszavonulást, hogy én magam politikai kérdésekben nem nyilvánítok véleményt. Magam is politológus vagyok, és mielőtt politikus lettem volna, akkor is szerepeltem újságokban, tévékben, elemzőként, és ezt továbbra is folytatni kívánom, hogyha véleményem van, és annak nagyon örülök, hogyha van érdeklődés aziránt, amit mondok. Másrészt pedig amikor azt mondtam, hogy visszavonulok, álmomban sem gondoltam volna, hogy egy ilyen mértékű vereséget fogunk szenvedni. Most minden emberre szükség van, aki ezt a pártcsaládot vagy ezt a politikát a jövőre vonatkozóan át akarja örökíteni.”