Hat nap múlva drágább lesz az élet, jönnek az áremelések - mutatjuk mire készüljön
Blikk
2026-06-25 17:39
Néhány nap múlva kicsit megdrágul az élet, július elsejével árat emelnek a bankok és a mobilszolgáltatók is. Az úgynevezett valorizációs időszak, vagyis amikor a cégek az áraikat az elmúlt időszak inflációjához igazítják most kezdődik. Ez érintheti a második félévben a jövedéki adót, a gépjárműadót, a cégautóadót és a regisztrációs adót, de ezekről egyelőre nem tudni mik a tervek. Így elsősorban a bankok és a mobilos cégek miatt fájhat a feje a felhasználóknak.
Hőnyi Gyula
Online szerkesztő
Ezeket látta már?
A Magyar Telekom , a Yettel és a One is inflációkövető díjkorrekciót hajt végre 2026-ban, amelynek mértéke a Központi Statisztikai Hivatal által a 2025-ös évre kimutatott 4,4 százalékos éves fogyasztói árindexnek felel meg – derül ki a szolgáltatók által korábban az MTI-nek adott tájékoztatásából. Ezzel lényegében elindul a július elsejei áremelési folyamat .
A díjkorrekció a 2025. december 31. előtt létrejött lakossági és üzleti előfizetések havidíjait érinti - az összesen a tévétől a vezetékes szolgáltatásig. A szolgáltatók közlése szerint ugyanakkor a 2026-ban bevezetett új csomagoknak csak egy részét érinti az automatikus emelés, így ezek díjai változatlanok maradhatnak.
A vállalatok hangsúlyozták, hogy az inflációkövető korrekció nem érinti
árait sem. A módosítás kizárólag a havi előfizetési díjakat érinti. Ez azért fájó, mert a háztartások digitális kiadásai (streaming, mobil előfizetés, zenei megosztó, online játék előfizetés, tévé és mobilszolgáltatás , újabb a magasabb minőségű MI szolgáltatás, autókhoz kapcsolódó vezetésbiztonsági szolgáltatások) havi szinten megegyeznek, vagy túl is lépik a hagyományos rezsi díjakat, így a víz, gáz, áram csatorna és szemétszállítás költségeit.
A bankok másfél éves szünet után július elsejétől emelik újra a lakossági bankszámlák díjait. 2025 elején a kormányzat nyomására vállaltak önkéntes díjstopot egészen 2026 első félévének végéig, pont ugyanúgy, mint a mobilszolgáltatók. Az kormány részéről nem merült fel az igény ennek a moratóriumnak a meghosszabbítására, így a bankok már április végén közzétették, mennyivel emelik a bankszámlák díjait és költségeit.
Tóth Levente, a Biztosdöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a bankok szinte kivétel nélkül éltek a lehetőséggel. Jellemzően a 4,4 százalékos 2025 átlagos infláció mértékével növelik a díjaikat júliustól, de van olyan nagybank is, amelyik valamivel ez alatt maradt. A jó hír az, hogy egy-két kivételtől eltekintve nem verték le teljesen a lakossági ügyfeleken a két év inflációját. Van azonban olyan bank, amelyiknél 8,1 százalékos emeléssel szembesülnek a bankszámla-tulajdonosok.
A bankszámlák használatának drágulása azonban így sem fogja összedönteni a családi költségvetés, hiszen ezek jellemzően havi néhány ezer forintos kiadást jelentenek személyenként. Éves szinten egy többtagú családnak azonban már összejön ebből is tízezer forintos nagyságrendű plusz költség.
Tóth Levente szerint ezt a többletterhet sok ügyfél könnyedén ellensúlyozhatja akkor, ha figyel néhány dologra. Ne vegyen igénybe például számára már felesleges szolgáltatást , hiszen ezek apró-cseprőnek tűnő díjaira évente tízezreket égethetnek el. Tipikusan ilyen az okostelefont használóknál az SMS-ben kapott üzenetek díja, miközben ugyanazt megkaphatják ingyen push üzenetben ugyanarra a telefonra.
Arra is érdemes figyelni, hogy milyen számlacsomagot használunk. Legalább néhány évente jó, ha összehasonlítjuk a bankszámlaajánlatokat egy gyors online kalkulációval, mert könnyen kiderülhet, hogy a meglévőnél számunkra jobb csomaggal sokkal többet tudunk spórolni, mint például a mostani áremelés. Ráadásul az sem kizárt, hogy a saját bankunknál is van ilyen, csak nem figyelünk rá.
Egyelőre nem látszódik kormányzati szándék a jövedéki adó módosítására. Ezek jellemzően nem a valorizációs időszakban módosultak korábban, hanem az aktuális adóév első napján, vagyis január elsején. A cigaretta például most drágult, de az üzemanyag ára (a magas szint ellenére) alacsonyabb lett, mert az előző kormány a védett ár miatt minimálisra csökkentett a a védett áras termék jövedéki adó tartalmát . Ennek visszaállításáról sem beszélt egyelőre a kormány, de a védett árat kivezeti, mert a világpiaci tendencia miatt az üzemanyag ára alábukott a védett szintnek. Logikus lenne, ha a kormányzat újra visszaállítaná az eredeti szinte. Más kérdés, hogy a nem védett áras üzemanyagoknak nem változott a jövedéki adó mértéke, ott akár július elsejétől növekedhet is a szint.
Ugyancsak szóba került már hogy a fővárosban visszakapják azok az önkormányzatok a vízdíjak megállapításának jogát, amelyek érdekeltek a helyi vízszolgáltatóban. Ez egyfajta visszatérési kapu az eredeti állapotokhoz és a piaci árak alkalmazásához - ezen a téren is.
üzemanyag