← Vissza

news.bsdnet.hu

Sztrájk Magyarországon: nem emeli a fizetéseket a dél-koreai tulajdonos, a munkások megfenyegették a gyár vezetését

VG 2026-06-25 18:00
A tizenkét órás sztrájk után továbbra sem született megállapodás a Hanon Systems és a szakszervezet között . A sztrájk Székesfehérváron új szakaszba léphet, ha a munkáltató nem tesz érdemi ajánlatot a dolgozók követeléseire. Folytatódik a munkabeszüntetés a Hanon Systems Hungary telephelyein, miután a dolgozók béremelésért léptek fel. A székesfehérvári és pécsi munkavállalók egységesen 10 százalékos béremelést követelnek, mivel szerintük az idei bérfejlesztés nem ellensúlyozza az elmúlt évek reálbércsökkenését. A kétórás figyelmeztető sztrájkot követően a szakszervezet egy hetet adott a munkáltatónak a tárgyalásokra, azonban a felek álláspontja nem közeledett. Mivel a bértárgyalások eredménytelenek maradtak, a dolgozók június 24-én már tizenkét órás munkabeszüntetést tartottak mind a székesfehérvári, mind a pécsi üzemben. A tizenkét órás munkabeszüntetés után a helyzet alakulásáról László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke nyilatkozott a Feol újságírójának. Mint elmondta, egyelőre nem számítanak arra, hogy a munkáltató gyors döntést hoz, mivel a vállalatnál a döntéshozatali folyamatok hosszúak és lassúak. Tapasztalataik alapján legalább egy hétre lehet szükség ahhoz, hogy bármilyen hivatalos döntés megszülessen, legyen szó a tárgyalások folytatásáról vagy más munkáltatói lépésről. − mondta László Zoltán, majd elárulta, hogy egy határozatlan idejű sztrájk is szóba jöhet, amely már komoly konfliktust jelentene a munkáltató és a dolgozók között. A tizenkét órás munkabeszüntetés során is sok munkavállaló jelezte, hogy szükség esetén akár ezt a lépést is vállalná. A szakszervezet alelnöke szerint a két gyár dolgozóinak mintegy 80 százaléka vett részt a sztrájkban. A részvételi arány meghatározásánál figyelembe vették, hogy nem mindenki tudott csatlakozni a különböző műszakbeosztások miatt, illetve egyes dolgozók csak a műszakjuk egy részében tudtak részt venni a munkabeszüntetésben: − ismertette a részleteket László Zoltán. A szakszervezet a következő napokban várja a munkáltató hivatalos reakcióját, ugyanakkor már készül arra az esetre is, ha nem történik érdemi előrelépés.
Eredeti cikk megtekintése →