Kapu Tibor új megbízást kapott, új korszak kezdődhet a magyar űrprogramban
Index
2026-06-25 19:30
Egy éve bocsátották fel Magyarország második kutatóűrhajósát, Kapu Tibort. Ebből az alkalomból rendezvénysorozat kezdődött csütörtökön a budapesti Millenáris parkban. Az esemény megnyitóján szólalt fel Tanács Zoltán, tudományos és technológiai miniszter, elmondta, bár a HUNOR-program év végén lezárul, szeretné, ha folytatódna a megkezdett fejlődés, és erre a fél évre felkérte Kapu Tibort a program vezetésére – közölte az MTI.
A miniszter szerint az űrtevékenység az egyik legfontosabb feladat, mert ez nem csupán egy iparág, egy kutatási terület, hanem befektetés a jövőbe. „Az űripar a világ egyik leggyorsabban növekvő ágazata” – hangsúlyozta.
Tanács Zoltán a HUNOR-program részére három feladatot nevezett meg, melyek értelmében megújítanák Magyarország űrstratégiáját, megerősítené kapcsolatát az Európai Űrügynökséggel, illetve az ezekhez szükséges szabályozási és intézményi keretek megteremtését említette. Ezekről egyelőre nem született kormányzati döntés, csupán a szakmai programok és elképzelések kialakítása zajlik.
Tanács Zoltán arra is kitért, Kapu Tibor segítségével egy magyar űrügynökség létrehozásának koncepcióját is szeretné kialakítani. Erre azonban csak a program lezárultát követően, 2027-ben kerülne sor. Hozzátették, az utóbbi időben Kapu Tibor főként óvodákban és iskolákban válaszolt a gyerekek kérdéseire, mivel azon dolgoznak, hogy a felnövő generáció már tudja, mi az az űrkutatás, és bárhonnan érkezik az ember, megvalósíthatja álmait.
"Hiszem, hogy ezzel hozzájárulunk egy modernebb és bátrabb Magyarországhoz" - hangsúlyozta, hozzátéve: büszke az új megbízásra, hiszen jól végzett munkával Magyarország űrtevékenysége új szintre emelhető.
A miniszter korábban Facebook-bejegyzésében osztotta meg az európai űrkutatás egy újabb lenyűgöző eredményét. Tanács Zoltán azt írja, az eredmény arról is tanúskodik, miért fontos az Európai Űrügynökség tevékenysége. Egy ilyen küldetés műszaki, tudományos és pénzügyi léptéke messze meghaladná a legtöbb európai ország önálló lehetőségeit.
Magyarország 2015 óta teljes jogú tagja az Európai Űrügynökségnek, ez pedig hozzáférést jelent a világ legösszetettebb technológiai projektjeihez. A magyar kutatóhelyek és vállalkozások így olyan tudást, minőségbiztosítási tapasztalatot és nemzetközi referenciát szerezhetnek, amelyet később más ágazatokban is hasznosíthatnak.
„A cél nem egyszerűen az, hogy Magyarország résztvevő legyen az európai űrkutatásban. Arra kell törekednünk, hogy magyar mérnökök, kutatók és technológiai vállalkozások egyre nagyobb hozzáadott értékű feladatokat végezzenek, saját termékeket és szellemi tulajdont hozzanak létre, és hosszú távon is meghatározó szereplőivé váljanak az európai űriparnak” – zárta gondolatait a miniszter.
(Borítókép: A magyar űrhajós, Kapu Tibor a floridai Cape Canaveralben lévő Launch Complex 39A felé tart az Axiom–4 küldetés előkészületei során 2025. június 24-én. Fotó: Giorgio Viera / AFP)