Iráni külügy: Románia és Olaszország cinkos az amerikai–izraeli agresszióban
Demokrata
2026-06-25 19:27
Eszmáil Bagai, az iráni külügyminisztérium szóvivője a közösségi oldalán megjelent bejegyzésben Olaszországot, valamint Romániát is, az országgal szembeni támadás résztvevőjének nevezte, hangoztatva, hogy az agresszió következményeiért is felelősek.
„Az összes többi európai országgal együtt, amely támogatta az Iránnal szembeni amerikai–izraeli agressziót, el kell magyarázniuk polgáraiknak, miért döntöttek úgy, hogy cinkosaivá válnak ennek az egyértelmű agressziónak és az iráni lakossággal ellen elkövetett tömeges borzalmaknak” – írta Eszmáil Bagai.
A szóvivő a NATO főtitkár kijelentéseire utalt. Mark Rutte a Fox News amerikai csatornának adott interjúban szerdán azt mondta, hogy az Olaszországban található amerikai támaszpontokról ötszáz katonai repülő szállt fel.
A római diplomácia vezetője, Antonio Tajani bejelentette, hogy beszélt az iráni külügyminiszterrel, Abbász Aragcsival, akinek leszögezte, hogy „Olaszország soha nem vett részt semmilyen katonai akcióban, és nem engedélyezte támaszpontjai használatát az Irán elleni műveletekhez”.
Guido Crosetto védelmi miniszter még szerdán cáfolta a NATO-főtitkár kijelentéseit, hangoztatva, hogy az olasz-amerikai kétoldalú megállapodások és a nemzetközi konvenciók értelmében Olaszország kizárólag logisztikai, műszaki tevékenységet engedélyezett a területén található amerikai támaszpontokon.
Crosetto a csütörtökön kiadott újabb közleményében „alkalmatlannak és feleslegesnek” nevezte Mark Rutte „véletlenszerű” szavait.
Megszólalt az ügyben Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is, aki az Emmanuel Macron francia elnökkel Antibes-ban csütörtök este tartott francia-olasz kétoldalú találkozón újságírói kérdésre hangsúlyozta, hogy Olaszország nem vett részt az iráni konfliktusban.
„Ha részt vettünk volna az iráni konfliktusban, nem lenne érthető a csalódás, amelynek az amerikai elnök többször hangot adott” – jelentette ki Meloni Donald Trump azon véleményre utalva, miszerint Olaszország nem támogatta kellőképpen szövetségesét.