Az elfeledett BL-döntő, amelyben két magyar gólt szerzett, de egy harmadik magyar örülhetett
Player
2026-05-14 05:07
Magyar sztárokkal állt fel a Barcelona, de így sem tudta megnyerni a döntőt.
2026-ban Budapest ad otthont a Bajnokok Ligája döntőjének, május 30-án a Puskás Arénában dől el, hogy ki lesz az európai foci királya. A döntőre való hangolódásként májusban minden nap jelentkezünk egy cikkel, amelyben az előző évtizedek legendás BL-pillanatait elevenítjük fel. A sorozat előző részeiértkattints ide!
Az 1961-es bajnokcsapatok Európa-kupájának az egyik érdekessége az volt, hogy a sorozat 1955-ös indulása után először fordult elő, hogy a Real Madrid nem jutott be a döntőbe. Ablancókaz első öt BEK-et megnyerték, az 1960-as döntőben 7:3-ra verték a Frankfurtot, abban a döntőben Puskás Ferenc négy gólt szerzett, ez azóta is rekord a döntők történetében. A 61-es fináléban nem volt ott Puskás, de így is komoly magyar vonatkozása volt a döntőnek.
A berni Wankdorf Stadionban 33 ezer néző előtt találkozott az FC Barcelona a Benficával. A Barcában kezdő volt a spanyol színekben szereplő klublegendaKubala László, és ugyancsak a kezdőben kapott helyetKocsis SándorésCzibor Zoltánis. A Benfica 11 portugál futballistával állt fel, a kispadon azonban egy másik magyar,Guttmann Bélaült.
A Barcelona a 20. percben Kocsis Sándor góljával szerezte meg a vezetést. A Benfica még az első félidőben fordított, a 30. percben Águas szépített, két perccel később Ramallets öngóljával pedig már a portugálok vezettek. Az 55. percben Coluna kétgólosra növelte az előnyt, majd a 75. percben jött Czibor Zoltán és egy óriási gólt lőtt kapásból. Érdekesség, hogy Czibor hét évvel korábban a világbajnoki döntőben is betalált a berni stadionban, de végül mindkét döntőt elveszítette.
Guttmann vezetésével a Benfica a következő évben címet védett, a magyar edző a szezon végén azonban távozott. Innen ered a híres Guttmann-átoknak a sztorija, állítólag Guttmann extraprémiumot követelt a klubelnöktől, de azt nem kapta meg. Dühében a legenda szerint ekkor átkozta meg a Benficát, hogy 100 évig ne nyerjen európai kupát. A lisszaboniak azóta nyolc döntőt buktak el.
Ha még több hasonló cikket olvasnál:
A Bajnokok Ligája és annak elődje, a BEK nem az a sorozat, ahol a magyar játékosok számtalanszor kiemelkedtek a teljesítményükkel. A történelem során azonban volt arra is példa, amikor a magyarokról szólt a BL vagy BEK egy-egy fontos meccse. Ezeket elevenítjük most fel.
1956-ban rendezték meg először az UEFA első számú kupáját, amit ma Bajnokok Ligájaként ismerünk. Ennek a sztoriját ismerheted most meg.
És ez még nem minden, mert nem létezett többek között iPhone sem, fogalmunk se volt, mi az a Bitcoin vagy Spotify, Firefox-ot meg Explorert használtunk, Sean Pault, Gnarls Barkley-t, plusz Oroszlán Szonját és Bebét hallgattunk (már aki).
(Fotó: Getty Images)