← Vissza

news.bsdnet.hu

Aki teheti, este hat és kilenc között kapcsolja le a légkondit, ezt kéri Kapitány István

Telex 2026-06-26 03:40
Aki teheti, este 6 és 9 óra között kapcsolja le a légkondicionálót, és ne ilyenkor töltse elektromos eszközeit és autóját, így csökkenthető az áramfogyasztás, javasolja Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter. A miniszter a Facebookon azt írta: a nyári kánikulában mindenki tehet azért, hogy a villamosenergia-ellátás továbbra is biztonságos és zavartalan maradjon. Kapitány szerint ehhez nincs szükség nagy áldozatokra, csupán néhány tudatos döntésre. A magyar villamosenergia-rendszer szakemberei éjjel-nappal azon dolgoznak, hogy mindenki számára folyamatos legyen az ellátás, írta a miniszter. Kapitány szerint „egy kis odafigyeléssel mi is segíthetjük ezt a munkát – miközben saját villanyszámlánkat is csökkenthetjük”. A G7-en korábban megjelent cikk szerint 2024 nyarán a magyar árampiacon az áramárak napközbeni alakulása soha nem látott változékonyságot mutatott. A napközbeni árak akkor -73 és 1000 euró/megawattóra között alakultak, az esti órákban (19 és 21 óra között) a rendszer terhelése csúcsot döntött, az árak pedig az egekben voltak. Akkoriban iparági körökben egyre többször lehetett hallani, hogy kész csoda, hogy ebben az időszakban elkerültük a hálózat hirtelen, országos szintű leolvadását, angol nevén a „blackout”-ot.
Eredeti cikk megtekintése →