← Vissza

news.bsdnet.hu

Túl olcsó a magyar üzemanyag, de a Magyar-kormány csak görgeti a problémát a katasztrófa felé

HVG 2026-05-14 04:30
A hazai ársapkás üzemanyag olcsónak számít a szomszédos országokhoz képest, pedig szinte mindenhol máshol is él ilyen-olyan állami beavatkozás. Közben a hazai piaci ár kiemelkedően magas. Az árakat vissza kellene igazítani a régiós szintre, különben ellátási válság fenyeget. A Magyar-kormány azonban egyelőre inkább folytatja a stratégiai készletekkel való trükközést. Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezárigazgatója tájékoztatta az új kormányt, az üzemanyagellátás biztosított. Mindenesetre a kormány (az energiaügyi miniszter, Kapitány István) újabb készleteket fog felszabadítani a stratégiai tartalékból, várhatóan hétfőn (május 18-án), addig semmiféle probléma nem várható -jelentette be Magyar Péter miniszterelnök az első kormányülést követő sajtótájékoztatón. A miniszterelnök szerint az ársapka fenntartható, a hazai árak annak köszönhetően továbbra is valamivel a régiós átlag alatt maradnak. AMol már korábban jelezte, hogy nem fenyeget közvetlen ellátásbiztonsági válság: „Magyarország üzemanyag-ellátása stabil, dízel és benzin egyaránt rendelkezésre áll. A Mol minden partnerét kiszolgálja, ezáltal biztosítja a folyamatos és biztonságos ellátást.” Az olajmulti arra reagálva adta ki e nyugtató üzenetet, hogy kiderült: a dízel üzemanyag esetében már elfogytak a stratégiai tartalékból felszabadított mennyiségek, pontosabban az egyes piaci szereplőkre jutó kvóták. A probléma először néhány viszonteladót és kiskereskedőt érintett, ám május 13-án a Mol saját kvótája is elfogy, így nem képes partnereit a stratégiai készletből származó termékkel kiszolgálni. Márpedig a jelenlegi ársapka-rezsimet a stratégiai készletből az előző kormány által felszabadított mennyiségek tartották működésben. A nagykereskedők astratégiai tartalékbólnyomott áron szerezhettek (benzin: literenként nettó 251 forint; gázolaj: nettó 280 forint), így maradt némi nagy- és kiskereskedelmi árrés, mire az üzemanyag eljutott a fogyasztókhoz. A tartalékkvóták kimerülése után azonban a Mol saját termelésből szolgálja ki partnereit a bruttó kiskereskedelmi védett áron. Így azonban az érintett kutak árrése eltűnik, praktikusan veszteséges működésre kényszerülnek. A Független Benzinkutak Szövetségének (FBSZ) szerint 2-3 héten belül vagy akár korábban is komoly üzemanyag-ellátási gondok alakulhatnak ki országszerte, ha a benzinkutaknak árrés nélkül kell értékesíteniük. A független kutak a saját készleteik kimerülése után korlátozhatják az értékesítést, amire már most is lehet példákat találni az ország számos részéből. A másik lehetőségük, hogy folytatják az értékesítést, de bezárnak, amint tartalékaik kimerülnek.
Eredeti cikk megtekintése →