← Vissza

news.bsdnet.hu

Zelenszkij üzent Fehéroroszországnak

Magyar Hírlap 2026-06-26 04:40
Az elnök megjegyezte, hogy olyan létesítményeket építenek, amelyek az Oroszország Ukrajna elleni háborújához szükségesek. Fehéroroszországnak le kell állítania az agresszióra felhasználható határinfrastruktúra fejlesztését – hangsúlyozta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Oleg Luhovszkijjal, az Ukrán Külügyi Hírszerző Szolgálat (FIS) megbízott vezetőjével folytatott beszélgetése után. Egy Telegram-bejegyzésben az elnök megjegyezte  ,   hogy Lugovszkij beszámolt a Fehéroroszországban nyilvánvaló orosz befolyás alatt végrehajtott intézkedésekről, amelyek célja az Ukrajna elleni agresszió esetleges kiterjesztésének előkészítése. „Fehéroroszországi államhatárunk mentén befejeződik a közúti infrastruktúra, valamint a lőszer-, üzemanyag- és kenőanyag-tároló bázisok építése, amelyeknek nincs más jelentésük, mint katonai jelentésük. Ezek a Kobrin-Kovel, Ivanovo-Manevicsi, Lunyets-Szarnij, Recsitsa-Koroszten és Gomel-Csernyihiv határ menti területek. Tudjuk, hogy az orosz dokumentumokban ez pontosan az úgynevezett „Szövetségi Hadsereg” feladatainak keretében van leírva” – jegyezte meg Zelenszkij. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Fehéroroszország megkapta a szükséges jelzéseket Ukrajnától az Oroszországgal való együttműködésükkel kapcsolatban a háború elhúzása és fokozása érdekében. „Fehéroroszország tudja, milyen lépésekre van szükség a részéről a béke érdekében. A Fehéroroszország általi agresszió határinfrastruktúrájának fejlesztését le kell állítani. A fehérorosz félnek a deeszkalációt és a békét célzó lépéseket kell tennie” – hangsúlyozta az ukrán elnök. Volodimir Zelenszkij elnök június 19-én egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy ha Alekszandr Lukasenka nem állítja le az Ukrajna elleni orosz dróntámadásokat korrigáló ismétlőrakéták munkáját Fehéroroszországban, akkor az ukránok egy héten belül megteszik ezt. Azt mondta, hogy Fehéroroszországban két, Ukrajnával határos régióban tornyokon vannak ismétlőberendezések, amelyek korrigálják az ukrán lakosság elleni orosz csapásokat. Volodimir Zelenszkij később megjegyezte, hogy az ismétlőberendezések június 22. óta nem működnek. Az azonban továbbra sem világos, hogy könnyen aktiválhatók lennének-e egy újabb orosz támadás esetén. Ezt követően Alekszandr Lukasenka fehérorosz diktátor azt nyilatkozta, hogy nemrég találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnök képviselőivel. Állítólag azt mondta nekik, hogy Fehéroroszországnak „nincs szüksége” arra, hogy beavatkozzon a háborúba, és tárgyalásokat javasolt – írta az Unian .
Eredeti cikk megtekintése →