← Vissza

news.bsdnet.hu

Hadgyakorlatok, drónvédelem, logisztika – bővítik az együttműködést a V4 védelmi miniszterei

ATV 2026-06-26 04:35
A visegrádi együttműködés (V4) tagállamai, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia szükségesnek tartják a katonai logisztikai és védelmi ipari együttműködés erősítését - hangzott el a négy ország védelmi minisztereinek csütörtöki tárgyalását követő Budapesti sajtótájékoztatón. Ruszin-Szendi Romulusz , Magyarország honvédelmi minisztere, Robert Kaliňák, Szlovákia védelmi minisztere, Jaromír Zůna, Csehország védelmi minisztere és Władysław Kosiniak-Kamysz, Lengyelország védelmi minisztere megállapodott abban, hogy a jövőben meghívják a V4 együttműködés tagállamainak képviselőit valamennyi olyan hadgyakorlatra, amelyet államuk területén tartanak. Továbbá a NATO következő, ankarai csúcstalálkozóján közösen fogják szorgalmazni az észak-déli logisztikai, a többi között üzemanyagellátási rendszerek kiépítését a NATO keleti szárnyának megerősítése érdekében. Egyetértettek abban is, hogy az erős visegrádi együttműködés egyben biztonságos Európát is jelent. Szlovákia szerint a V4-ek erősítik az EU és a NATO védelmét Robert Kaliňák a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a tagállamok sürgetik az ukrajnai háború mielőbbi befejezését. Ugyanakkor szükségesnek tartják, hogy felkészüljenek a béke megkötése utáni időszakra. A jugoszláviai háború tapasztalatai alapján a fegyvernyugvás után felerősödik a szervezett bűnözés, illetve a fegyvercsempészet – tette hozzá. A továbbiakban kifejezte meggyőződését, hogy a V4 tagállamai jelentős mértékben hozzá tudnak járulni a NATO és az EU biztonságához, amihez szükséges a védelmi ipar, a többi között a drónvédelem közös fejlesztése. Ennek érdekében a V4-ek következő szlovákiai találkozóján védelmi ipari nap szervezésére is készülnek – tette hozzá. Csehország prioritásként tekint a V4-es együttműködésre Jaromír Zuna azt hangsúlyozta: Csehország kormánya és személy szerint ő is prioritásként kezeli a V4-es együttműködést, ami jelentős szereplő a NATO és az EU keretében, és az együttműködés újjáélesztése lényeges a védelem és a biztonság szempontjából is. Közös a történelmünk és közösek a biztonsági érdekeink is a térség egészében – mondta a cseh politikus. Lengyelország üdvözli a V4-ek újraélesztését Władysław Kosiniak-Kamysz kifejezte örömét, hogy a V4 együttműködést sikeresen reaktiválták, mert az eddigieknél is szorosabb integráció szükséges a tagállamok között. Annál is inkább mert a négy állam biztosítja Európában a legbiztonságosabb életkörülményeket a polgárai számára, és sikeresen küzdenek az illegális migráció ellen is. Lengyelország például sikeresen fékezte meg a belorusz határon az illegális migránsok beáramlását – sorolta. Ennek alapján az együttműködés világítótorony lehet egész Európa számára – fogalmazott Władysław Kosiniak-Kamysz.
Eredeti cikk megtekintése →